A férfiak sem védettek a HPV-vel szemben

A férfiak sem védettek a HPV-vel szemben

A humán papillómavírust általában a nők rémálmaként szokás emlegetni, és legtöbbször a méhnyakrák vonatkozásában ejtünk róla szót, pedig mindkét nemet fenyegeti.

A HPV nem egyetlen vírust jelent: a megbetegedésnek több mint százötven variánsa létezik, és ezek nem is feltétlenül ugyanolyan elváltozásokat okoznak. Egy csoportjuk bőrkinövéseket okoz a hüvelyben vagy a külső bőrfelszínen: ezek némelyike lehet fájdalmas, de akár csak tapintással érzékelhető is. Ezeknél jóval veszélyesebbek azok a vírusok, amelyek a méhnyakrák kialakulását okozzák. Mindezt nem szabad alábecsülni: a méhnyakrákos megbetegedések csaknem száz százalékát a humán papillómavírusra lehet visszavezetni. A vírusnak nagyjából öt olyan típusa létezik, amelyek esetében fokozott a rák kialakulásának kockázata, és olyanok is akadnak, amelyeknél egyáltalán nem jellemző, hogy daganatos megbetegedéshez vezetnének. A HPV szinte kizárólag szexuális úton terjed (nemcsak a „hagyományos” módon, hanem például orális szex útján is).

Könnyen gyógyítható
…amennyiben időben elkapják. Éppen ezért fontos a rendszeres méhnyakrák-szűrés, a vizsgálatok ugyanis már a rákmegelőző állapotokat is kimutatják. Korai stádiumban a méhnyakrákos esetek többsége viszonylag jól gyógyítható, ehhez tényleg csak arra van szükség, hogy időben észleljék a betegséget a szakemberek. Ha mindenki járna rendszeres szűrésre, szinte senkinek sem kellene meghalnia méhnyakrákban – bár már az is komoly eredménynek számít, hogy az ezzel összefüggő halálesetek számát az utóbbi évtizedekben sikerült drasztikus mértékben csökkenteni, épp a vizsgálatok általános elterjedése által. Az elsődleges rizikócsoportot a fiatalabb korosztály jelenti a nők körében, a változó kor után már nem jellemző a méhnyakrák kialakulása.

A férfiak is veszélyeztetettek
Óriási tévedés, hogy a humán papillómavírus csak a nőket veszélyezteti, éppen ezért az említett védőoltás a férfiak esetében is indokolt lehet. Az erősebb nem képviselőinél lassabban fejti ki hatását a HPV, ellenben náluk is komoly megbetegedésekhez vezethet: a húgyhólyag, a húgycső, a prosztata rákos elváltozását eredményezheti. Az igen gyakori prosztatarákos megbetegedések esetében nagyon sok esetben szintén a HPV áll a háttérben.

A védőoltás nem irtja ki a vírusokat
Létezik védőoltás a HPV ellen, ez azonban nem a vírusokat pusztítja el, hanem az általuk okozott betegséget védi ki, magyarán a rák ellen nyújt védelmet. Megakadályozza, hogy a vírusok bejussanak a laphámsejtekbe, és ott ennek következtében meginduljon a daganatos elváltozások kialakulása. Maga az oltás egyébként igen hatásos, és sokáig, két-három évtizedig kitart az általa nyújtott védelem nagy része.