A gének megmondják, mit együnk

2017.05.25.

A gének megmondják, mit együnk

A legújabb fitnesz trendek már magukba foglalják a DNS-vizsgálatot is, hogy többet megtudjunk arról, miként reagál a szervezet a különféle ételekre és testgyakorlatokra. A kérdés csak az, mennyire megbízhatóak a mérések?

Az Angliában élő 56 éves Mandy Mayer a fitnesz megszállottja, de hiába edzett hetente többször, nem érezte, hogy fejlődött volna. Személyi edzője ekkor azt ajánlotta neki, hogy végeztessen el egy DNS tesztet, amely a teste génállományát térképezi fel. Az illető kapott az alkalmon, leadta a DNS mintáját, mire hamarosan megjött az eredmény. Ebből kiderült, hogy a szervezete nem tolerálja a koffeint és a finomra őrölt élelmiszereket, az edzéseket illetően pedig a hosszantartó erőkifejtés a legalkalmasabb számára. Három hónap elteltével látványos változások történtek. A testsúlya több kilóval csökkent, szemmel láthatóan karcsúbb lett. Mandy úgy véli, hogy az eredményei egyértelműen a DNS vizsgálat megállapításainak köszönhetőek.

Kutatók szerint a DNS vizsgálatok elterjedésével óriási piac nyílik meg, amelynek az mértéke elérheti az évi 10 milliárd dollárt.

Avi Lasarow kutató szerint az ember sajátságos lény, és amilyennek megszülettünk, egy különleges kombináció eredménye. Az azonban, hogy miként élünk, nagymértékben függ a környezeti hatásoktól. Ezt pedig képesek vagyunk befolyásolni, amennyiben felismerjük, mi van jó és rossz hatással ránk.

Pontosan lehet például tudni, hogy mely gének felelősek az anyagcserére. Vannak emberek, akiknek gyors az anyagcseréje, másnak lassú, attól függően, hogy milyen génvariációkkal rendelkezik. Ha ezzel tisztában vagyunk, jobb döntéseket tudunk hozni az étkezési szokásainkat illetően. Megállapítható, hogy mely vitaminokban szenvedünk hiányt, milyen ételek hasznosak vagy kevésbé hasznosak számunkra, mire vagyunk érzékenyek, mi váltja ki az éhségérzetet. Számtalan információra tehetünk szert, amelyeket érdemes figyelembe venni. A DNS tesztek ára jelenleg 29 és 149 dollár között változik. 


Forrás: BBC