A gyomorbaktériumok regenerálhatják az immunrendszert

A gyomorbaktériumok regenerálhatják az immunrendszert

Először sikerült kutatóknak bemutatni, hogy a gyomorbaktériumok - a mikrobiom - hatással lehetnek az emberi szervezet immunrendszerére. Az eredmények újításokat hozhatnak az immunrendszer betegségeinek kezelésében.

Az egészségügyi szakemberek kemoterápiát és sugárterápiát használnak a vér rákos sejtjeinek elpusztítására a leukémiás, illetve limfómás betegségek esetén. Az egészséges immunsejteket is elpusztító kezelés után a szakemberek egy donor véréből vagy csontvelőjéből származó őssejtekkel oltják be a betegeket.
Ezek az átadott sejtek segítségével a beteg idővel újra képessé válik a saját vér sejtjeinek előállítására.
A betegeknek ugyanakkor antibiotikumokat kell szedniük az átültetést követő első pár hét során, a fertőzéseket elkerülése miatt. Ezek ártanak a gyomor mikrobiom háztartásának, megölik a "barátságos baktériumokat" is, lehetővé teszik a veszélyes törzsek elszaporodását.

Amint a betegek immunrendszere elég erős lesz, abbahagyhatják az antibiotikumok szedését, ami lehetővé teszi a gyomorbaktériumok újra termelődését.
Tudományos körökben már eddig is sejtették, hogy a gyomorbaktériumok valószínűleg jót tesznek az emberi immunrendszernek, de az ezt idáig csak állatkísérletekre alapozták.
Az immunrendszer és a mikrobiom párhuzamos gyógyulása egyedi lehetőséget biztosít a tudósoknak, hogy elemezzék a két rendszer közti összefüggést.

Forrás: https://www.medicalnewstoday.com/articles/gut-bacteria-can-help-rebuild-the-immune-system