A karácsonyfa hétszer több DNS-t tartalmaz, mint mi emberek

A karácsonyfa hétszer több DNS-t tartalmaz, mint mi emberek

Vegye szemügyre karácsonyfáját - hétszer több genetikai anyagot (DNS-t) tartalmaz, mint egy ember.

Hogy miként lehet ez, még mindig nagyrészt ismeretlen, de most a lucfenyő DNS-ét svéd kutatók fogják feltárni.

Úgy tűnik, hogy a tűlevelűek már 300 millió évvel ezelőtt kezeltek egy rendkívül sikeres genetikai összetételt, amely lehetővé tette számukra, hogy uralják a világot, de hogy néz ki? Mindegyik tűlevelűnek tizenkét kromoszóma van, de rendkívül nagy: a lucfenyőből vagy fenyőből származó sejt hétszer annyi DNS-t tartalmaz, mint az emberi sejteké. Miért rendelkeznek annyi DNS-vel a tűlevelűek? Vajon köze van ahhoz, hogy több millió évig a földön éltek, és tényleg több génje van, mint te és én, vagy a génjeik egyszerűen "hígultak"? Ez nem ismert, ám óriási mennyiségű DNS-jük azt eredményezte, hogy a tudósok nem merészkedtek el a tűlevelű fák teljes genomjának feltérképezésében.

Most egy svéd kutatócsoport, amely az Umeå Egyetem és az SLU, valamint a KTH és a KI által működtetett Umeå Plant Science Center (UPSC) tudósaiból áll, próbálnak foglalkozni ezzel a hatalmas kihívással a Knut és az Alice Wallenberg Alapítvány 75 millió SEK összegű kutatási alappal.

Ezek a tudósok most képesek erre a tanulmányra, mert a DNS-szekvenálási technológia most az eddigiekhez képest a legmagasabb szinten van és rohamosabban mértékben fejlődik tovább.

„Néhány évvel ezelőtt lehetetlenné vált volna megoldani ezt a projektet” - mondja Joakim Lundeberg professzor, a KTH. A kormányzatnak a Science for Life laboratóriumhoz fűződő terve, amely Észak-Európa legnagyobb genetikai kutatóközpontja, a berendezéshez való hozzáférés és a lucfenyő projekt lesz a laboratórium első kiemelt projektje.

„Sok más svéd tudós is részesül majd ebből a projektből, így az esetleges összesített hatás óriási lesz" - mondja Jan Stenlid, az Uppsalai SLU professzora. "Például egy teljesen új képességünk lesz arra, hogy megértsük és ezzel két nagy csapást küzdünk a svéd erdőgazdálkodásért, a gyökértörésért és a fenyőkért." fejtette ki szenvedéllyel Joakim.

Forrás: sciencedaily.com


Szakértőink

dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos



Bezár