A koenzim Q10 a sejtek energiatermelésének forrása és erélyes antioxidáns

2011.03.19. - Írta: Dr. Sándor Edit (orvosigazgató) (Pharma Nord Kft.)

A koenzim Q10 a sejtek energiatermelésének forrása és erélyes antioxidáns

Energiára a szervezet minden egyes sejtjének szüksége van. Energia a tápanyagok, azaz fehérjék, zsírok és elsősorban szénhidrátok elégetése során képződik.

Ezen folyamatok mintegy "melléktermékeként" rendkívül erőteljes oxidáló hatású kémiai anyagok is keletkeznek, amelyek károsíthatják a sejteket, szerveket és testszöveteket, ezért hatékony védekező rendszer dolgozik semlegesítésükön, eltávolításukon. Ezen káros kémia anyagokat összefoglaló néven ROS azaz Reactiv Oxigen Species néven említi a tudományos irodalom. Ide tartoznak a szabadgyökök is. A szervezeten belül a szabadgyökök képződését fokozza – többek között – a dohányzás, a radioaktív sugárzás, légszennyezés, gyógyszerek, kimerítő sportolás, gyulladásos folyamatok.

Ha védekezőrendszerünk meggyengül és túl sok ROS kering szabadon, akkor olyan krónikus betegségek kialakulására van esélyünk mint pl. a szív-, és érrendszeri betegségek, a rosszindulatú daganatok, degeneratív ízületi és bántalmak és egyebek.

Az Ubiquinon, vagy ismertebb nevén a koenzim Q10 a szervezet védekező erejének egyik bástyája. Olyan benzokinon származék, amelyhez általában 6-10 egységből álló izoprén lánc kapcsolódik. A kinoidális szerkezet teszi lehetővé a hidrogén felvételét, az izoprén lánc pedig a sejtmembránon belüli lokalizációt biztosítja. A Q10 redukált formában kitűnő antioxidáns. Az endogén koenzim képes befogni a szervezetben az anyagcsere-folyamatokban bőven keletkező – túlzott felhalmozódás esetén káros – szabadgyököket és hatástalanítani azokat.

Az Ubikinon a mitokondriumok membránjaiban szintetizálódik és mintegy katalizátor szerepet tölt be azt követően a mitokondriumokban lejátszódó energia-anyagcsere folyamatokban és az ATP-képződéshez nélkülözhetetlen.

Nem valódi vitamin, hiszen szervezetünk önmaga is előállítja, valamint tápanyagaink is tartalmazzák – több kevesebb mennyiségben. Az endogén Q10-termelés azonban az életkor előrehaladtával vagy fenil-alaninban és tirozinban szegény táplálkozás (túlzó diéta) esetén jelentősen lecsökken, ami egyben az energiatermelésünkben, védekezésünkben is érezteti hatását.

A csökkent energiatermelést elsősorban a szív érzi meg, ezért ajánlatos idősebb korban már a Q10-ből akár napi 90 mg-ot is szedni, amely étrend-kiegészítő készítményben is rendelkezésre áll.

A statinterápia mellékhatásaként sok esetben laboratóriumi eltérésekkel nem kísért izomfájdalmak, fáradékonyság is előfordul. Ennek az a magyarázata, hogy a statinok nemcsak a lipid-szintézist befolyásolják, de a hasonló biokémia út miatt a koenzim Q10 szintézise is károsodik. Statinterápia mellett egyre inkább elfogadott a koenzim Q10 kiegészítő szedése.

Viszonylag új az a felismerés, hogy mikrotápanyagok, ezen belül is a Q10 igen fontos szerepet játszik a periodontális-plakk baktériumflórájának szabályozásában. Azt találták, hogy a patogén kórokozók növekedéséhez elsősorban K-vitaminra, a jótékony hatású baktériumok növekedéséhez azonban koenzim Q10-re van szükség. Megmérték a gyulladt ínytasakokban lévő Q10 koncentrációt, és lényegesen alacsonyabbnak találták azt, mint az egészséges fogínyben.

Ez vezetett arra a felismerésre, hogy a krónikus fogínyvérzés felszámolásában a lokális fogorvosi kezelés mellett a Q10 szupplementációnak is szerepe van. Jelenleg a koenzim Q10 pótlásra számos készítmény áll rendelkezésre, amelyek közül azokat kell előnyben részesíteni, amelyeknek a szervezetben való hasznosulása magas.

Az általános Q10 bevitel mellett a lokális kezelésben is van létjogosultsága a koenzim Q10-nek. Ezt a problémát oldja meg olyan speciális fogkrém, amelyet ezért fejlesztettek ki a közelmúltban, hogy a napi fogápolás mellett a fogíny Q10 ellátottságát, ezáltal védekezőképességét is optimális szinten tartsák, vagy javítsák.