A leggyakoribb halálozási okok

2017.04.25.

A leggyakoribb halálozási okok

Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete minden évben közreadja, hogy mely betegségekben haltak meg a legtöbben a korábbi esztendőkben. Az összesítésben jelentős különbségek mutatkoznak a fejlődő és a fejlett országok között, hiszen az előbbiek esetében gyakran olyan betegségek a halálozások kiváltó okai, amelyek már megszűntek a nyugati világban.

A gazdag országokban ugyanakkor továbbra is az úgynevezett civilizációs betegségek a leggyakoribbak. Ezek közé sorolható az elhízás, a cukorbetegség, a megnövekedett stressz és az egészségtelen életmód.

A világon a legtöbben szív- és érrendszeri betegségekben haltak meg az utóbbi években. Számuk 2012-ben elérte a 7,4 milliót. A szívinfarktus előzménye a magas vérnyomás, a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás.

A második leggyakoribb halálozási ok az agyvérzés, aminek következtében 2012-ben 6,7 millióan vesztették az életüket. Az agyvérzés váratlanul történik, kevésbé figyelhetőek meg olyan közvetlen előjelei, mint a szívbetegségeknél. Éppen ezért veszélyesebbnek is tartják.

A halállistán harmadik helyen áll a krónikus tüdőbetegség (COPD), amely 3,1 millió ember halálát okozta 2012-ben.

Az orvosok körében általánosan elfogadott vélemény szerint a tüdőbetegségek legfőbb kiváltó oka a dohányzás. A káros anyagok tüdőbe jutása egy idő után teljesen tönkreteszi a hörgőket, ami halálhoz vezethet.

A negyedik leggyakoribb halálok a különféle influenzás megbetegedések, megfázások, tüdőgyulladás, amiknek következtében 3,1 millióan haltak meg 2012-ben. Főként a fejletlen országokban fordul elő, s elsősorban a gyerekek és a legyengült szervezetű idősek az áldozatok.

Ezek a betegségek könnyen megelőzhetőek volnának, ha az érintettek kellő időben megfelelő védőoltásokat és ellátást kapnának.   


Forrás: Gesundheit.de