A légtisztítók segíthetnek

2017.08.23.

A légtisztítók segíthetnek

A légszennyezettség mértéke kapcsolatban áll a szív és érrendszeri betegségekkel. Egy kínai tanulmány szerint a magasfokú légszennyezettség megemeli a stresszhormon szintet, és negatív metabolikus elváltozásokat okoz az egyébként egészséges embereknél is. A légtisztítók viszont csökkenthetik a negatív hatásokat.

A kutatások főként azokra finomabb szemcsés szennyeződésekre fókuszáltak, amik a légszennyezés  fő alkotóelemei. Ilyen szennyeződéseket bocsájtanak ki a járművek, a gyárak, az erőművek, valamint a tűz és a füst is.

Hogy hogyan növeli a légszennyezés a szív és érrendszeri betegségek számát, egyelőre tisztázatlan. A kutatók toboroztak 55 egészséges fiatal egyetemi hallgatót, akiket véletlenszerűen hol mesterségesen tisztított levegővel, hol „kezeletlen”, természetes levegővel láttak el a hálószobáikban.

A kutatók mérték az alanyoknál a  különbséget a vér metabolitjaiban, és mérték a vérnyomást is, miközben fokozatosan emelték a levegőben talált finom-részecskék szintjét.

A tudósok a következő megállapításokra jutottak:

  • a vérszint metabolitok jelentősen, 97-re emelkedtek, ahogy megemelték a levegőben a finom-részecskék arányát
  • 82%-al alacsonyabb volt a levegőben  található szemcsés részecskék száma, amikor légtisztítót használtak
  • rövid idő alatt lecsökkent a stressz hormon szint ahol használtak légtisztítót
  • a szennyezettebb levegő a légtisztítók hatására 24 óra alatt az elfogadható WHO szint alá csökkent


A kínai Fudan egyetem Haidong Kan professzora szerint a magasabb szennyezettséget tartalmazó levegő megemeli a stressz hormon szintünket, ami magas vérnyomást, és gyulladásos metabolikus hatásokhoz vezethetnek.

A professzor szerint:

„A stresszhormon szintje, a szisztolés vérnyomás,
és a gyulladás szignifikánsan alacsonyabb volt,
ha használunk légtisztítót.”

„A jövőbeni tanulmányoknak meg kell vizsgálniuk, hogy a rövid távú légtisztítás milyen hosszú távú egészségjavulással  járnak..” -  mondta Kan.



Forrás: www.sciencedaily.com