A napozás árnyoldalai

A napozás árnyoldalai

Minden évben több mint 2 millió embert kezelnek a bőrrák két fajtájával: bazálsejtes és laphámrákkal. Ezek a rákfajták előfordulhatnak mind idősebb, mint fiatalabb emberek körében és ritkán életveszélyesek.

A melanóma egy ritkábban előforduló, de annál komolyabb típusú bőrrák, amit évente több mint 68.000 amerikainál diagnosztizálnak. További 48.000 esetet diagnosztizálnak a betegség egy olyan korai szakaszában, amelyben csak a bőr legfelső rétege érintett. Melanómák olyan sejtekből keletkeznek, amelyek pigmentet (festéket) tartalmaznak.

A melanóma kockázata azok esetében magasabb, akiknek a családjában előfordult már bőrrák, vagy akinek már volt korábban melanómája, esetle másfajta bőrrákja. A melanóma kialakulásában magas kockázati tényező, ha számos, vagy nagyméretű és lapos, szabálytalan formájú anyajegyünk van.
A leégések, különösen a gyermekkoriak, szintén növelhetik a melanóma kockázatát.
„Akinek régebben volt valamilyen bőrrákja, annak az esetében különösen magas egy másik bőrrák kialakulásának a kockázata.” – véli Kramer. Hosszútávon magas arányú az új daganatok kialakulása.
Az egyik legfontosabb tényező, ami hatással van a bőr egészségére, az öröklődés, amely meghatározza a bőr pigment tartalmát. Ez befolyásolja, mennyi védelmet nyújt a bőrünk a természetes napfénnyel szemben.”- magyarázza Katz. Bár a sötétebb bőrű emberek esetében alacsonyabb a nap okozta károsodás és megbetegedés, bármely rassz és bőrszín képviselője kaphat bőrrákot.

„Bizonyos genetikai mutációk hozzájárulnak a melanóma kialakulásához bizonyos embercsoportokban.” Sokkal kevesebb nem-melanóma bőrrákot figyelhetünk meg az afroamerikaiak vagy a közel-keletiek körében.” – mondja Katz.
A bőr védelmének és a bőrrák megelőzésének legjobb módja az, hogy korlátozzuk a napnak való kitettséget. Kerüljük a napon való hosszas tartózkodást és inkább maradjunk az árnyékban, mint a közvetlen napfényben. Viseljünk naptól védő öltözetet és napszemüveget, valamint használjunk naptejet délelőtt 10:00 és délután 4:00 óra között. A naptej különösen fontos ebben az időszakban, mert a napsugarak ekkor a legerősebbek.

„A nap elleni védekezés szokását nem felnőttkorban, hanem már évekkel előtte meg kell kezdeni.” – mondja Kramer. „Üzenet a szülők számára: itt az ideje, hogy elkezdd a gyermeked védelmét a túl sok napon tartózkodás által okozott bőrkárosodástól, most, amikor a gyermeked kialakítja a napozási szokásait és amikor még sok-sok lehetséges napozással teli év áll előtte. A többi bőrvédelmi szokás mellett tanítsuk meg a gyermekeknek és a tizenéveseknek, hogy kerüljék a szoláriumokat.

A naptejeket a napvédő faktoruk (sun protection factor=SPF) szerint címkézik, például 15, 30 vagy 50. Egy SPF 15 feliratú naptej használata esetén tizenötször annyi idő kellene a leégéshez, mint ha egyáltalán nem használnánk naptejet. Egy SPF 30 címke azt jelenti, hogy harmincszor ennyi időbe telne leégni.
A naptej hatékonysága több tényezőtől függ. Aktív összetevői idővel elveszíthetik a hatásukat, ezért vásárlás előtt mindenképpen ellenőrizzük a flakonon a lejárati idejét. A naptej felhasznált mennyiségétől és használatának gyakoriságától függ a védőhatása. Izzadás, valamint a vízben töltött idő is csökkentheti a napozószer hatékonyságát.
Némelyek D-vitamin-forrásnak tekintik a napot, de igazából a kevés napon töltött idő is elegendő. „Kevés napozás – pl. már napi 10-15 perces, a kézfejet, kart, arcot érő napozás is elegendő.” – mondja Katz.

Néhány tényező, pl. felhősebb napok vagy sötétebb tónusú bőr is csökkentheti a szervezetünk által előállított D-vitamin mennyiségét, amelyet viszont pótolhatunk néhány ételféleséggel vagy étrend kiegészítőkkel. Kérjük ki egy egészségügyi szakember véleményét, számunkra szükséges-e D-vitamin pótlása.

Korlátozzuk a napon töltött időt, hogy megvédhessük a bőrünket a korai ráncoktól, károktól, betegségektől. „Jó tudni, hogyan napozzunk okosan.” – mondja Katz. És ha gyanús jelet észlelünk a bőrünkön, tanácsolja Kramer, gyorsan menjünk el ellenőriztetni.