A reumás ízületi gyulladás

2011.05.26. - Írta: SzN

A reumás ízületi gyulladás

Az artritis latin kifejezés, egy vagy több területre kiterjedő ízületi gyulladást jelöl. Fő tünetei közé tartozik az ízületi fájdalom és a nehéz, fájdalmas mozgathatóság, rosszabb esetben merevség; az állapotra sajnos jellemző, hogy a korral csak rosszabbodik. Többféle ízületi gyulladást különböztet meg az orvostudomány.

A két legismertebb ezek közül az úgynevezett osteoarthritis, más néven degeneratív ízületi gyulladás, a másik pedig a reumás ízületi gyulladás, azaz a reumathoid arthritis, amely elsősorban az ízületek gyulladásos eredetű megbetegedése.

Míg a degeneratív ízületi gyulladás oka tulajdonképpen „normális” velejárója az életnek – mint például bizonyos rendszeresen űzött sportok esetében – a reumás ízületi gyulladásról ez már korántsem mondható el, mivel kialakulásának hátterében autoimmun folyamatok állnak. Mivel pedig autoimmun eredetű kórról van szó, jellemző lehet a betegség kísérőjeként a krónikus fáradtságérzés csakúgy, mint a gyakori lázas állapotok.

Az ízületi gyulladások oka ezeken túl is sokféle lehet. Bizonyos típusú ízületi gyulladások hátterében különféle alapbetegségek állhatnak: ilyen például a húgysav okozta köszvény, a bizonyos fertőzések következtében kialakuló ízületi gyulladás vagy éppen a lupus nevű betegség.

Az ízületi gyulladások kezelésének módját a kiváltó ok határozza meg, azonban minden esetben elsődleges feladat a fájdalmas tünetek, panaszok enyhítése, a csökkent mozgathatóság megszüntetése, általában az életminőség javítása.

A reumatoid artritisz olyan krónikus gyulladásos betegség, amely főképp a kéz és láb kisízületeit érinti, azok gyulladását okozva, amely gyulladás azonban hosszú távon a csontok és az ízületek visszafordíthatatlan deformálódását, erodálódását idézi elő.

A reumatoid artritisz közel háromszor gyakrabban fordul elő a női népesség körében, és a betegség tünetei általában a negyven év feletti nők körében jelentkeznek. Bár a betegség oki terápiájára napjainkban nincs lehetőség, számos kezelés és orvosi eljárás segítheti a fájdalmas tünetek enyhítését, illetve lehetőség van a betegség progressziójának lassítására, általánosságban az életminőség javítására.

Reumatoid artritiszre utaló tünetek

  • Ízületi fájdalom.
  • Ízületi duzzanat.
  • Az érintett terület érintésre fájdalmas, érzékeny.
  • Duzzanat, vörösség az érintett területen.
  • Úgynevezett „reumás csomók”, dudorok megjelenése a bőr alatti szövetben.
  • Fáradtság, levertség.
  • Ébredéskor tapasztalható ízületi merevség, amely akár órákig is fennállhat.
  • Lázas állapotok.
  • Testsúlycsökkenés.

A betegség a kezdeti időkben csak kisebb ízületekre terjed ki, például csuklótájon, vagy a kéz, a boka, illetve a láb egyes ízületei válhatnak érintetté. Sajnos, a betegség előrehaladtával az egész test érintetté válik, megbetegedhet a váll, a könyök, a térd, a csípő csakúgy, mint a nyak vagy éppen az állkapocs. Ráadásul a betegség mindkét testfelet érinti, tehát "szimmetrikusan” jelentkezik: ha a bal könyök megbetegszik, a páciensnél nagyon valószínűen a jobb oldali könyökön is megjelennek a tünetek.

Egyszer fenn, másszor lenn

Nemritkán az is előfordul, hogy amilyen hirtelen jelennek meg a tünetek, olyan hamar el is múlnak: súlyos fájdalommal, beszűkült mozgással/mozgathatósággal kísért periódusok és szinte teljesen tünetmentes időszakok váltogathatják egymást. Azonban, még ha a kínzó tünetek szinte egyik pillanatról a másikra meg is szűnnek, ez nem jelenti azt, hogy a betegség nem igényel továbbra is folyamatos orvosi kontrollt illetve kezelést.

Ha valaki a fent leírt tünetekkel csak egyszer is szembesül, mindenképpen tanácsos orvoshoz fordulnia, hogy megelőzhesse a betegséggel hosszú távon szükségszerűen együttjáró állapotromlást.

Kockázati tényezők

Nem

A nők körében a betegség háromszor gyakrabban fordul elő, mint férfiak között. Leginkább a 40 és 60 év közötti nőket érinti.

Életkor

A negyvenedik életév betöltése után nagyobb valószínűséggel alakul ki a betegség, mint fiatalabb korban.

Genetikai hajlam

Ha közeli hozzátartozói körében előfordult a betegség, valószínűleg Önnek nagyobb hajlama van a reumás ízületi gyulladás kialakulására.

Dohányzás

Sajnos, a dohányzás is hajlamosít a betegségre, azonban amennyiben valaki leteszi a cigarettát, ezzel jelentősen csökkenti a kór kialakulásának rizikóját.

Mindent egybevetve, a reumás eredetű ízületi gyulladás nem mondható jóindulatú betegségnek, és sajnálatos módon sok embernek igencsak megkeserítheti életét. Van, hogy olyan súlyos panaszokat okoz, hogy a beteg a mindennapi, rutinjellegű, legalapvetőbb tevékenységeit sem képes elvégezni. Éppen emiatt fontos a betegség időben történő felismerése, kezeltetése és a folyamatos orvosi kontroll, amely lehetővé teszi, hogy a betegek minél több és hosszabb panaszmentes időszakot élhessenek meg, hogy képesek legyenek együtt élni a kórral, és nem utolsósorban megelőzhessék illetve lassíthassák a további állapotromlást.