A sokoldalú paradicsom

2011.07.24. - Írta: dr. Kuklis Eszter, orvostermészetgyógyász

A sokoldalú paradicsom

Kerti dísznövény, ízletes táplálék, sokoldalú orvosság: így írható le a paradicsom „pályafutása”. Spanyol, portugál, olasz hajósok hozták be a XVI. század második felében ezt, a Közép- és Dél-Amerikában őshonos növényt Európába.

A XVIII. század elejétől lett csak a főúri és polgári kertek díszéből ennivaló. Nagyüzemi módon a XIX. századtól kezdték termeszteni. A statisztika ma már világméretekben sok tízmillió tonnás mennyiségről szól, amelyben Magyarország jó helyet foglal el főleg konzerv exportjával, és a paradicsom kiemelkedően finom ízével, zamatával.

„Fűben-fában orvosság”, a bölcs népi mondás szerint, a növényvilág a természet patikája. A paradicsom is nemcsak az étrendünket gazdagítja nyersen, salátának, ivólének, pürének, ízesítőnek felhasználva, hanem hosszan sorolhatjuk gyógyhatásait. Kevés kalóriát tartalmaz.
A hasznossági rangsorban ez a piros zöldségfélénk az elsők között áll. Nagyon gazdag vitaminokban (C-, A-, E-, és többféle B-vitamin, karotin), sokféle fontos ásványi anyag (kálium, kalcium, foszfor, magnézium, vas) található benne, és mindezek a főzés, illetve konzervkészítés során jórészt megmaradnak.

Likopin tartalma erős antioxidánssá teszi: a sejtekben fékező hatással van a káros oxidációs folyamatokra, és ez a jó hatása nem vész el a főzés és feldolgozás folyamatai alatt sem. Nagyobb koncentrációja kifejezetten gátolja a daganatok kialakulását. Sokféle (prosztata-, bél-, tüdő-, nyelőcső-, méh-, mell-) rák megelőzésében találták rangos kutatóorvosok igen hatékonynak. Erősíti az immunrendszert, méregteleníti a májat, a vért, segít a székrekedésben szenvedőknek, pakolás formájában alkalmazhatjuk gyulladásos sebekre. Kedvelt kozmetikum pattanásos, szeplős, petyhüdt, vagy napozás közben leégett bőr ápolásához. Kismamák és gyerekek táplálkozásában elsőrangúan fontos szerepet kell adni ennek az ízletes és tápanyagban gazdag zöldségfélének.
 

Néhány figyelmeztetés:

  • szárának a tokját nagyobb mennyiség fogyasztása esetén ajánlatos a gyümölcsből kivágni, méreganyag tartalma miatt,
  • epések és szelesedésre hajlamosak jól teszik, ha (forró, majd hideg vízbe mártva) lehámozva fogyasztják,
  • legjobb 10-14Co-on és a többi zöldségfélétől elkülönítve tárolni, mert a paradicsom hervasztó, rontó hatással van azokra,
  • lehetőleg csak közvetlenül a fogyasztás előtt szeleteljük fel, hogy ne veszítsen a vitamin tartalmából.