A székrekedés

2010.09.17. - Írta: dr. Dobson Szabolcs, gyógyszerész

Címkék: székrekedés
A székrekedés

Sokan gondolhatják úgy, hogy a napi székletürítés a normális, és ha esetükben ez nem így van, székrekedésre gyanakodnak, és esetleg gyógyszert szednek. Előfordulhat az is, hogy idős emberek szorongásuk, depressziójuk miatt tartják úgy, hogy székrekedésük van, holott a valóságban nincsen.

A székrekedés orvosi definícióját néhány éve nemzetközi szakértőcsoport dolgozta ki az alábbiak szerint: Az alkalmak legalább

  • 5%-ban eről­kö­dés,
  • 25%-ban ke­mény, ala­csony víz­tar­tal­mú szék­let,
  • 25%-ban elég­te­len ürü­lés ér­zé­se;
  • a he­ti gya­ko­ri­ság 3, vagy ke­ve­sebb.

A fenti szempontok közül a megelőző 12 hónapban, minimum 12 héten át kettőnek, vagy többnek kell fennállnia.

A székrekedés előfordulása

A fejlett országokban a székrekedés előfordulását – jelentős eltérésekkel – leggyakrabban 2-17% közötti adatokkal jellemzik. A székrekedés gyakrabban sújtja a nőket, mint a férfiakat, és gyakoribb a kistelepüléseken a városokhoz képest. Gyakrabban jelentkezik az alacsonyabb jövedelmű rétegek és a kevésbé iskolázottak körében, valamint egy kisgyermekkori kisebb csúcsot követően előfordulása az életkorral növekszik. A közösségben élő idősek körében előfordulása 20%, de az intézeti gondozásban élők körében még magasabb lehet.

A székrekedés okai

A székrekedés nem betegség, hanem tünet, amely mögött számos – adott esetben akár súlyos – ok állhat. Gyakori a rostszegény táplálkozás, a rendszertelen életmód, a mozgáshiány, a folyadékhiány (főleg idős korban), egyes gyógyszerek mellékhatásai (mindig érdemes elolvasni a betegtájékoztatót), továbbá előfordulhatnak lelki problémák (pl. depresszió), szervi elváltozások, működési zavarok. Fokozott kockázatnak vannak kitéve a várandósok, a kisgyermekek, a cukorbetegek, az idősek és az utazók.

A székrekedés kezelése

Sokszor megoldja a problémát a rendszeres mozgás, a bőségesebb folyadékfogyasztás, a rostdús étrend, a székrekedést okozó ételek kerülése és a rendszeres székelési szokások kialakítása. Ezek azonban nem mindig segítenek, és ilyenkor felmerülhet a gyógyszeres kezelés lehetősége. Mindig célszerű kikérni az orvos tanácsát. Különféle típusú gyógyszerek állnak rendelkezésünkre, köztük rosttartalmú ballasztanyagok (amelyeknél különösen fontos a megfelelő folyadékfogyasztás), ozmotikus hashajtók (laktulóz, lactitol, szervetlen sók), amelyek hatására a bélüregben megnő a folyadéktartalom, lágyítószerek (folyékony paraffin), felületaktív anyagok, amelyek megkönnyítik a széklet ürítését, továbbá a bélfalon ható, stimuláns gyógyszerek (pl. biszakodil). Nem lehet megmondani, hogy melyik „a jobb”. Ez leginkább a panasszal az orvoshoz, gyógyszerészhez forduló beteg egyéni jellemzőitől függ. Alapvető szempont, hogy a hozzászokás elkerülése érdekében a gyógyszeres kezelésnek a lehető legrövidebb időtartamúnak kell lennie. Ellenkező esetben – más problémák mellett – a székrekedésgátló tartós szedése is okozhat székrekedést.