A szennyezett levegő veszélyesebb, mint hittük

2011.03.01. - Írta: Sz.N.

A szennyezett levegő veszélyesebb, mint hittük

A szex, a düh vagy a fizikai megerőltetés mellett marihuána szívás és légzőszervi fertőzések is gyakrabban állhatnak az infarktus hátterében, mint eddig hittük. A szennyezett levegő ugyanakkor több szívrohamot okoz, mint a kokainfogyasztás - állítják belga kutatók.

Belga kutatók szerint sokkal komolyabban kellene foglalkozni a légszennyezés jelenségével, mert az jelentősen megnövelheti a szívproblémákat. A The Lancet brit orvosi folyóiratban Tim Nawrot kutatásvezető, a belgiumi Hasselt Egyetem munkatársa publikált erről tanulmányt.

Tim Nawrot és csapata 36 különböző tanulmányt elemzett. Ezek alapján számították ki, mekkora a szívroham relatív kockázata különféle kiváltó tényezők tükrében. Azt a mérőszámot is kikalkulálták, amely megmutatja, hogy a népesség szintjén mekkora hányaddal járul hozzá a szívrohamokhoz az adott rizikófaktor. Ez utóbbi - PAF-ként jelölt - hányad mutatja meg, hogy az összes szívroham mekkora hányadáért felel egy-egy kiváltó tényező.

A legnagyobb PAF-hányadú kockázati tényezők: a közlekedés, a fizikai megerőltetés, az alkohol, a kávé, a légszennyezés, ezeket követi a szex, a harag, a kokainhasználat, a marihuána szívása és a légzőszervi fertőzések.