A víz az életünk

2010.06.23.

A víz az életünk

Az emberi szervezet körülbelül 60-70% vizet tartalmaz, a kor előrehaladtával a folyadéktartalom csökken. A fiatalság, a szépség egyik titka, hogy sikerül-e testünk víztartalmát minél tovább megőrizni. A megfelelő mennyiségű folyadék a szervezet zavartalan működésének alapfeltétele.

A víz oldószer és vivőanyag: vízre van szükség a vérkeringés fenntartásához, víz nélkül elképzelhetetlen az emésztés, a felszívódás, a salakanyagok kiválasztása, a hőszabályozás, folyadék tartja rendben a nyálkahártyákat, nem engedi kiszáradni a szem szaruhártyáját.
A vízfelvétel és vízleadás egyensúlyának eredményeként testünk víztartalma csak szűk határok között ingadozik. Megfelelő mennyiségű víz elfogyasztására azonban feltétlenül szükség van. Ha kevesebbet iszunk a kelleténél, akkor például kevesebb lesz a vizelettel ürített folyadék mennyisége, és a tömény vizeletből kicsapódó ásványi sók megnövelik a vesekő képződésének a kockázatát; a széklet víztartalmának a csökkenése székrekedést idézhet elő, és sok egyéb kellemetlenség mellett csökkenhet a bőr feszessége is.
S napi folyadékszükséglet függ egyebek között a kortól, a táplálkozástól és az életmódtól. A felnőtteknek azt javasolják, hogy 1,5-2 liter folyadékot mindenképpen igyanak meg. Az elfogyasztott táplálék minden kilokalóriájára 1 ml folyadékfelvételt kell számítani további 1 litert jelent. A folyadékszükséglet hozzávetőlegesen kétharmadát víz és különféle italok fedezik, egyharmada az élelmiszerek víztartalmából származik. A szilárd ételekben is van víz: a kenyérben például körülbelül 30-40%, de a legnagyobb mennyiség a levesben, tejben, a gyümölcsökben és a zöldségfélében található.