Alváshossz vizsgálata új módon

Alváshossz vizsgálata új módon

A következő tanulmány jobb megközelítéseket eredményezhet az álmatlanság kezelésére.

A tudósok azonosították a különbségeket egy olyan géncsoportban, amelyről azt mondják, segíthet megmagyarázni, hogy néhány embernek miért van sokkal több alvásra szüksége, mint másoknak.

Az emberi alvásminták természetes variációinak modellezésére tenyésztett gyümölcstermő populáció segítségével végzett kutatás új jeleket szolgáltat arra vonatkozóan, hogy az alvási időtartamhoz tartozó gének hogyan kapcsolódnak a biológiai folyamatok széles skálájához. A kutatók szerint ezeknek a folyamatoknak a részletes megértése új rendellenességek kezelését eredményezhet pl.: az alvászavarok, álmatlanság és a narkolepszia esetében. A kutatást PLOS Genetics december 14-én jelentette meg.

"Ez a tanulmány fontos lépés a biológia egyik legnagyobb misztériumának megoldása felé: az alvás szükségessége" - mondja Susan Harbison, PhD kutató, az NHLBI Rendszergenetikai Laboratóriumának kutatója. "A rendkívül sokféle biológiai folyamatok bevonása az alvás időtartamába segíthet megmagyarázni, hogy az alvás célja mennyire elhanyagolható." A tudósok már régóta tudják, hogy a biológiai óráink mellett a gének kulcsszerepet játszanak az alvásban, és az alvási szokások széles körben változhatnak. Azonban a pontos gének, amelyek szabályozzák az alvás időtartamát és az ezekhez a génhez kapcsolódó biológiai folyamatokat, még nem tisztázottak.

A tudósok a tanulmány céljából mesterségesen legyeket hoztak létre, amelyeknek az alvás igényei eltértek. 2 fajta egyedet különböztettek meg. Az első a hosszú alvók voltak (napi 18 óra), a második pedig a rövid alvók (napi 3 óra). A tudósok ezután összehasonlították a hosszú és a rövid alvók közötti genetikai adatokat, és azonosítottak azon 126 gének között, amelyek úgy tűntek összefüggnek az alvás időtartamával. Megállapították, hogy ezek a genetikai különbségek számos fontos fejlődési és sejtjelzési útvonalhoz kötődnek. Az azonosított gének közül néhány ismert funkciókat tartalmaz az agy fejlődésében, valamint a tanulási és memória szerepet.

"Különösen érdekes ez a tanulmány, hogy hosszú és rövid alvó legyeket hoztunk létre a természetben jelen lévő genetikai anyag felhasználásával, ellentétben a mesterséges mutációkkal vagy a transzgenikus legyekkel, amelyeket számos kutató használ ezen a területen" - mondta Harbison. "Eddig ismeretlen, hogy az ilyen extrém hosszú vagy rövid időtartamú alvás létezhet-e a természetes populációkban."

forrás: shorthealthnews.com