Az agykéreg és a vese kapcsolata

2017.09.27.

Az agykéreg és a vese kapcsolata

A Pittsburghi Egyetem neuro-tudományai azonosítják azokat a neurális hálózatokat, amelyek összekapcsolják az agykéreget a mellékvesekéreggel, amely felelős a szervezet gyors reakciójáért a stresszes helyzetekben. Ezek az eredmények, amelyeket az Országos Tudományos Akadémia (PNAS) folyóiratának online korai kiadásában közöltek, bizonyítják az elme-test kapcsolat idegi alapjait.

"Eredményeink sokkal bonyolultabbak és érdekesebbek voltak, mint elképzeltük, mielőtt elkezdtük ezt a tanulmányt"

- mondta Peter Strick L., a Ph.D., Thomas Detre, a Neurobiológia Tanszék vezetője és a University of Pittsburgh Brain Institute.

Kísérleteik során a tudósok azon idegi áramköröket vonták be, amelyek összekapcsolják az agykéreg területét a mellékvese medullával (a mellékvese belső része, amely a vesék felett helyezkedik el).

A tudományos csapat a következő tagokból áll:


Richard P. Dum - vezető kutató, a Neurobiológiai Tanszék tudományos munkatársa; David J. Levinthal, Ph.D., egyetemi adjunktus, az Orvostudományi Intézet professzora; és Dr. Strick.

A tudósok meglepődtek az általuk feltárt neurális hálózatok puszta számában. Más kutatók azt gyanították, hogy egy vagy talán két agykérgi terület felelős a mellékvese medulla szabályozásáért. Az agykérgi területek tényleges száma és helyzete bizonytalan volt. A PNAS tanulmányban a Strick laboratórium egy egyedülálló nyomkövetési módszert alkalmaz, amely magában foglalja a veszettség vírust.

Ez a megközelítés képes az egymással összekapcsolt neuronok hosszú láncainak felfedésére. Ezt alkalmazva Dr. Strick és munkatársai megmutatták, hogy a mellékvese medulla irányítása több kortikális területről származik. Az új megállapítások szerint a legnagyobb hatást az agykéreg motoros területein és a kognícióban és az érzelemben érintett más agykérgi területeken jelentik.

Összességében ezek az eredmények azt mutatják, hogy léteznek olyan áramkörök, amelyek összekapcsolják a mozgást, mellékvese medulla működését és a stressz szabályozását. Ez az áramkör közvetítheti a belső állapotok, például a krónikus stressz és a depresszió hatásait a szervfunkcióra és így konkrét idegi szubsztrátot hozhat létre egyes pszichoszomatikus betegségek számára.


Forrás: sciencedaily.com