Az inkontinencia

Az orvos válaszol

2014.02.12. - Írta: dr. Fekete Ferenc, urológus

Az inkontinencia

Rendszeres olvasójuk vagyok, s örömmel látom, hogy mostanában egyre többet foglalkoznak máshol tabunak számító szexuális témákkal. Ám csalódottan olvasom, hogy elsősorban a férfiak problémáit tartják fontosnak, legtöbbször az ő szemszögükből írnak. Mi nők is küszködünk számos gonddal. Én például már hónapok óta nem merek semmiféle szexuális kapcsolatot kialakítani, (noha elvált anyaként szabad lenne!) mert rendszeresen elcsöppen a vizeletem. A dolog nem súlyos, mert csak pár csöpp az egész, de ahhoz elegendő, hogy az állandó félelem és szégyenérzet meggátoljon abban, hogy bármely férfi közeledését elfogadjam! Kérem adjanak tanácsot, kihez forduljak segítségért. Egyáltalán betegségnek tekinthető-e a vizeletcsöppögés? Talán legjobb lenne, ha tudomást se vennék róla?

Sz. Györgyné, Haj­dú­szo­bosz­ló

Tisztelt Asszonyom!

Egyetértek Önnel, hogy a hölgyek ilyen irányú gondjaival is egyre többet szükséges foglalkozni. Annál is inkább, mert a leggyakoribb szexuális panaszaik – a korábbi hiedelmekkel ellentétben – nem kizárólag lelki eredetűek. Számos női szexuális problémáról derült ki például, hogy a vizelettartási zavarokhoz (inkontinencia) hasonlóan, a hüvelyi és medencei izomzat nem megfelelő működése okozza.
Az Ön által panaszolt vizelettartási zavarok két fő csoportra oszthatók. Egyik fajtájuknál a hólyag ingerlékenysége, túlzott összehúzódása okozza az akaratlan vizelést. Ez a „késztetéses inkontinencia”, aminek a hátterében gyakran hólyaghurut áll. A másik fő típus az úgynevezett „stressz inkontinencia”, amikor a hólyag zárómechanizmusa működik rosszul, és a vizelet főleg erőlködéskor csepeg el. Mindkét állapot érthető módon zavarhatja a nemi életet is. Kezelésük az ok tisztázása után lehetséges, amit elsősorban urológusok végeznek.
Azt tanácsolom, ne hanyagolja el betegségét, még ha nem is tűnik súlyosnak. Túl sok szép élmény kimarad az életéből emiatt.