Az őssejtekről, és az őssejt-kezelésről általánosan

2017.02.12. - Írta: Brázda Edgár Zoltán

Az őssejtekről, és az őssejt-kezelésről általánosan

Nem fikció, hanem tény, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint a vérképző őssejtekkel történő terápiákkal ma már több, mint 70 betegség kezelhető, mindezek mellett folyamatos kutatások zajlanak a lista bővítése érdekében. Jelenleg több mint 260 regisztrált klinikai vizsgálat zajlik köldökzsinórvér-őssejtekkel világszerte, beleértve 40 olyan klinikai vizsgálatot, melyekben autológ és rokoni allogén köldökzsinórvér-őssejtet használnak.

Mik is azok az őssejtek?

Az őssejtek olyan különleges sejtek a szervezetünkben, melyek egész életükben képesek nemcsak önmaguk folyamatos megújítására, hanem arra is, hogy különböző típusú sejtekké alakuljanak, illetve hogy szöveteket regeneráljanak. Annak köszönhetően, hogy az őssejtek specializált sejtekké alakulhatnak - amelyek testünk különböző szöveteit alkotják - gyakran nevezik őket a szervezet építőköveinek.

De mit is takar az őssejt-kezelés, mint fogalom?

Egyes betegségek (például leukémia) kezelése allogén transzplantációval történik, tehát a beteget olyan őssejttel kezelik, amelyek más személytől származnak. Ebben az esetben még az átültetés előtt tisztázni kell az összeférhetőséget (HLA/humán leukocita antigén/-tipizálás).

Allogén transzplantáció esetén legideálisabb a rokontól – lehetőség szerint testvértől – származó őssejteket felhasználni, mert egy testvérpár esetében a tökéletes HLA- egyezés esélye 25%. Bizonyos betegségek (például gyerekkori rosszindulatú daganat), egyes vérképzőszervi megbetegedések és a legtöbb jelenleg kutatás alatt lévő regeneratív gyógyászati alkalmazás esetén autológ transzplantációt használnak.

Ebben az esetben a beteg saját őssejtjei kerülnek felhasználásra, melyek 100%-osan megegyeznek a beteg szervezetével.