Az ünnepek gyertyái

- Írta: dr. Lux El­vi­ra

Az ünnepek gyertyái

Vannak, akik jól értenek az ünnep előkészítéséhez, vannak, akik kevésbé, és szép számmal akadnak ünneprontók is. Az ünnephez bizonyos rítusok, szertartások is társulnak. Legegyszerűbb az ünnepi étel elkészítése, minél jelentősebb az ünnep, annál gazdagabb az asztal. Bizony, manapság már majdnem elfelejtettük, hogy az ünnep nemcsak evésre-ivásra való. Az ünnephez méltó hangulatot nehezebb megteremteni, mint a gasztronómiai hátteret.

Minden ünnepnek meg van a maga jelentése. A családi születés-, és névnapok, a különböző évfordulók tartalma szűkebb körre szabottak, mint az egész társadalmat megmozgató emlékezések. A Karácsony a legnevesebb családi ünnep, ilyenkor az egész világ Jézus születésnapját köszönti.

Az ünnep színt visz a hétköznapok egyhangúságába. Igaz, hogy erre inkább csak lehetőséget ad, de az ünnep gyertyáját és a szeretet lángját mi adjuk a szertartáshoz. Külsőségek is közvetíthetnek belső tartalmakat, de minden tárgyi cifraságot eszmei és érzelmi tartalommal kell megtöltenünk.
Aki olyan ajándékot tud adni szeretteinek, amelyről tudja, hogy biztosan örömet szerez, az a szívét csomagolja a díszes papírba. A legkedvesebbek a saját gyártmányú ajándékok. Amikor a lányom kicsi volt, mindig én készítettem neki babát, törpét, babaházat, képeskönyvet, és még megannyi mást is. Amíg az ünnep előtti éjszakákon dolgoztam a meglepetéseken, boldoggá tett az elővételezett öröm.

Régebben az ünnepek a templomban kezdődtek. Az ember a szívét próbálta ünneplőbe öltöztetni. Napjainkban sokkal nehezebb megteremteni az ünnep hangulatát. Saját kreativitásunkra vagyunk utalva, hogy a barátságos gyertyafény mellett még milyen lélekemelő érzelmekkel veszük körbe magunkat.

A készülődés, csakúgy, mint a vágy állapota sokkal értékesebb a megvalósultnál. Ez a dolgok természetéből adódik. Aki légvárakat épít, ne sajnálja hozzá a téglát, de ha elkészült, ne csodálkozzon azon, hogy a légvár lakhatatlan. Arra lehet és kell törekednünk, hogy a képzelt és a megvalósított között minél kisebb legyen a távolság.

Michelangelo, amikor megalkotta Mózes szobrát, első elragadtatásában azt mondta: Mózes, szólalj meg! Ha Mózes megszólalt volna, alkotója azonnal eldobta volna vésőjét, és többé nem alkotott volna semmit, hiszen megvalósította azt, amire mindenki törekszik: a tökéletest, a megvalósíthatatlant.

Az a hitünk, hogy az ünnepeket méltóképpen ünnepeljük meg, megtölt minket azzal az alkotó lelkesedéssel, amit mindenki érez, ha alkot. Az előkészületek során érzelmi és gondolati tartalmak öltöztetik ünneplőbe a szívünket. Ha az ünnepi szertartásokra sugározzuk ezeket az érzéseinket elvarázsolhatjuk a valóságot.

dr. Lux Elvira,
pszichológus


Szakértőink

dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta



Bezár