Citromos víz: Vajon tényleg olyan hasznos, mint azt hisszük?

2018.01.18.

Citromos víz: Vajon tényleg olyan hasznos, mint azt hisszük?

Mindenki a citromos víz megszállottja – Vajon tényleg olyan hasznos, mint azt hisszük? Ismert sztárok, mint Jennifer Aniston, Hilary Duff, Christine Brinkley vagy Gisele Bundchen, sok féle formában szeretik a citromos vizet, legyen az meleg, hideg vagy langyos.

Mivel a hírességek között nagy népszerűséget szerzett ez az ital, ezért gyorsan elterjedt a köztudatban az, hogy milyen jótékony hatással van szervezetünkre, ha reggelünket ezzel a népszerű itallal indítjuk. Néhányan azt állítják, hogy ha reggel citromos vizet iszunk, az elősegíti az emésztést, kiegyensúlyozza a test pH szintjét és méregtelenít. Mások arra esküsznek, hogy jó hatással van bőrükre és erősíti az immunrendszert. Az optimista feltételezések szerint a citromos víz elősegíti a fogyást.

Vajon tényleg igazak ezek a jótékony hatások
és a citromos víz beváltja a hozzá fűzött reményeket?


Nézzük mi erről a dietetikusok véleménye!

Nyolc óra alvás után, tényleg egy pohár víz egy szelet citrommal valóban remek választás, mivel alacsony a kalória tartalma és nagyszerű módja a napunk indításának. Viszont leginkább a citromos víz, vizes részének köszönhetjük a tudományosan is támogatott jótékony hatását a citromos víznek. Dietetikusok szerint a legtöbb ember nem iszik elég vizet, ezért amikor megnövelik a napi vízfogyasztásukat (citrommal vagy anélkül), gyakran fogják tapasztalni a citromos víz „úgynevezett” jótékony hatásait, mint amilyen a feszesebb bőr, vagy a súlyveszteség.

Míg a dehidratáció lassítja az anyagcserét, a legtöbb esetben a citromos vízhez kapcsolódó sülycsökkenésre, akkor kerül sor, ha a magas kalória tartalmú szénszavas üdítőitalok és gyümölcslevek helyett iszunk citromos vizet. Igazából bármilyen vizet kortyolgatunk, legyen az hideg, forró, ízesített, sima vagy citromos, változást fogunk tapasztalni. Nincs a citromos vízben semmi mágikus, és jelenleg olyan tanulmány sem létezik, amely alátámasztaná a citromos vízben rejlő állítólagos jótékony hatásokat.

Annak ellenére, hogy a citrom tartalmaz C-vitamint és tanulmányok hozzák összefüggésben a C-vitamin hiányt a gyenge immunrendszerrel, a citrom olyan alacsony mennyiségben tartalmaz immunitást elősegítő tápanyagot, aminek nem valószínű, hogy szerepe lesz abban, hogy elkapjuk-e a náthát vagy sem.

Diabetikusok szerint az az állítás miszerint a citromos víz méregtelenítő hatású és savassága révén valamilyen módon megváltoztatja a vér pH szintjét abszolút nem helytálló. Míg a máj és a vesék szigorúan szabályozzák a toxinok eltávolítását szervezetünkből, a tüdők, vesék, vér és a csontok együttesen dolgoznak azon, hogy fenntartsák testünk tökéletes pH szintjét. Vagyis ha lefordítjuk: az amit megeszünk, semmiképp sem fogja megváltoztatni a pH szintet.

Ha problémánk van a napi minimális folyadék bevitellel és nem vagyunk a sima víz rajongói sem, ahelyett hogy magas cukor és kalóriatartalmú üdítő italokat fogyasztanánk, vágjunk bele és próbáljuk ki a citromos vizet. Viszont legyünk azzal is tisztában, hogy a savas ital fogyasztása nem mindenkinek ajánlott, mivel a citromos víz nagymennyiségben történő fogyasztása gyomorégést okozhat és súlyosbíthatja a savas reflux tüneteit, gyengítheti a fogzománcot és irritációt válthat ki az ínyben. Ezért a dietetikusok azt ajánlják, hogy citromos vizet szeretnénk fogyasztani, akkor ezt szívószállal tegyük.

Összességében, ha szeretjük a citromos ízt, akkor adjuk a reggeli vizünkhöz egy szelet citromot, viszont ne számítsunk arra, hogy csodák fognak történni a citromos víz fogyasztása során.



Forrás: womenshealthmag.com