Diabétesz diéta

Készítse el egészséges étkezési tervét!

Diabétesz diéta

A cukorbetegség diéta egyszerűen betartható, ha egy egészséges étkezési tervet készítünk, amely segít szabályozni a vércukorszintet. Alábbi cikkünkkel segítünk ennek megtervezésében, hogy megszabaduljon az állandó szénhidrátszámlálástól.

A cukorbetegség diéta – orvosi nevén az orvosi táplálkozási terápia – a cukorbetegség esetén a különféle tápláló élelmiszerek mérsékelt mennyiségben való bevitelén és a rendszeres étkezések betartásán alapul.

Ahelyett, hogy egy szigorú diétát követnénk, készítsünk inkább egy egészséges étkezési tervet, amelybe természetes tápanyagokban gazdag, alacsony zsír-és kalóriatartalmú élelmiszereket válogatunk be. A hangsúly a gyümölcsök, zöldségek és teljes kiőrlésű gabona fogyasztásán van.
A cukorbetegség diéta a legjobb étkezési terv az egészségüket megőrizni kívánó emberek számára.

Ha Ön cukorbeteg, orvosa valószínűleg azt javasolja, hogy változtassa meg étrendjét, rendszeresen ellenőrizze a vércukor (glükóz) szintjét, és folyamatosan ügyeljen testsúlya karbantartására.

Amikor eszünk, kalóriát és zsírt viszünk be, a test erre reagál, és ha inzulintermelési gondokkal küzdünk, ennek következménye a nemkívánatos vércukorszint emelkedése. Ha a vércukorszintet nem tartjuk kordában ez súlyos problémákhoz vezethet, mint például a veszélyesen magas vércukorszint (hiperglikémia) és a krónikus szövődmények, így például ideg-, vese- és a szív károsodása.

Az egészséges élelmiszerek megválasztásával, valamint a korábbi táplálkozási szokások megváltoztatásával kezelheti a vércukorszintjét és biztonságos tartományban tudja tartani.


Ajánlott élelmiszerek

Egészséges szénhidrátok. Az emésztés során a cukrok (egyszerű szénhidrátok) és a keményítők (összetett szénhidrátok) bontják meg a vércukorszintet. Étkezésünkben fókuszba kell tennünk a legegészségesebb szénhidrátokat, mint például a gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű gabona, hüvelyesek (bab, borsó és lencse) és alacsony zsírtartalmú tejtermékek.
    
Rostokban gazdag élelmiszerek. Élelmi rostot tartalmaz minden növényi élelmiszer, de különböző mértékben. A magas rosttartalmú élelmiszerek csökkenthetik a szívbetegség kockázatát és segítik a vércukorszintet normalizálni. Magas rosttartalmú élelmiszerek többek között a zöldségek, gyümölcsök, diófélék, hüvelyesek (bab, borsó, lencse), teljes kiőrlésű liszt és a búzakorpa. Fontos, hogy a napi zöldségfogyasztás legalább a 1/2 kg-ot elérje, ezért törekedjünk arra, hogy minden étkezésnél valamilyen formában szerepeljen zöldség vagy gyümölcs az étrendünkben.
    
Halak. Egyen szívbarát halat legalább kétszer egy héten. A halételek jó alternatívát jelenthetnek a magas zsírtartalmú húsok helyett. Például a tőkehal, tonhal és laposhal kevesebb telített zsírt és koleszterint tartalmaz, mint a zsíros húsféleségek vagy akár a baromfi. A halak, mint a lazac, a makréla, a tonhal, a szardínia gazdagok omega-3 zsírsavakban, amelyek elősegítik a szív egészségének megőrzését azáltal, hogy csökkentik a vérzsírok, az úgynevezett trigliceridek szintjét. A halakat elsősorban grillezze, ne bő olajban süsse ki és kerülje a magas higanytartalmú fajtákat, mint amilyen például a kardhal.

"Jó" zsírok. A jó zsírokat tartalmazó élelmiszerek – mint például az avokádó, mandula, pekándió, dió, olajbogyó és a repce, olíva-és földimogyoró olaj – segíthetnek csökkenteni a koleszterinszintet. Azonban ebből sem szabad túlzóan sokat enni, hiszen minden zsír magas kalóriájú.

Ételek, amelyeket kerülni kell

A cukorbetegség növeli a szívbetegség és a stroke kockázatát is az eltömődött és megkeményedett artériák miatt, ezért kerüljük, illetve lehetőség szerint minél jobban csökkentsük az alábbi élelmiszerek bevitelét.

Telített zsírok. Magas zsírtartalmú tejtermékek és az állati fehérjék, mint például a marhahús, disznóhús, kolbászfélék és a szalonna tartalmaznak telített zsírokat. A napi kalóriabevitel maximum 7%-a legyen telített zsír!
    
Transzzsírok. Az ilyen típusú zsírok a feldolgozott ételekben, süteményekben, margarinokban találhatóak, ezeket teljesen kerülni kellene.
    
Koleszterin. Forrásai: a magas zsírtartalmú tejtermékek és a magas zsírtartalmú állati fehérjék, tojássárgája, kagyló, máj és egyéb belsőségek. Legyen cél, hogy naponta ezekből az élelmiszerekből legfeljebb 300 milligrammot együnk.

Nátrium. Ügyeljünk arra, hogy kevesebb, mint 2-3 g nátriumot vigyünk be naponta a szervezetünkbe!

Akkor most tervezzünk!
 
Többféle módszer létezik a cukorbetegeknek szánt étrend kialakításában, amely segít megtartani a vércukorszintet a normál tartományban.

A szénhidrátok számlálása. A szénhidrátoknak van a legnagyobb hatása a vércukorszint tartásában, mivel a szénhidrátok emésztésekor glükóz keletkezik, Fontos, hogy ügyeljen arra, hogy időben és mennyiségben minden nap azonosan vigye be szervezetébe a szénhidrátokat, különösen, ha Ön már cukorbeteg és gyógyszeres vagy inzulinos kezelés alatt áll. Ellenkező esetben a vércukorszint erősebben ingadozhat. Érdemes vásárláskor elolvasni az élelmiszerek címkéit, külön figyelmet fordítva az adag-és szénhidrát tartalomra.

A csere-rendszer. Az élelmiszereket kategóriákba soroljuk, úgy mint a szénhidrátok, húsok és helyettesítőik, illetve zsírok. A csere körülbelül azonos mennyiségű szénhidrát-, fehérje-, zsír-és kalória cseréjét jelenti. Azaz egy adag ételt kicserélünk az azonos csoportba tartozó és azonos szénhidráttartalmú ételre. Így például 1/3 csésze főtt tésztát
cseréljünk be egy kis almára, így ugyan ugyanazt a szénhidrát mennyiséget visszük be, mégis egy összességében egészségesebb cserét hajtunk végre. Ez a módszer különösen a kezdeti nehézségeket segít legyőzni.
    
Glikémiás index. Az élelmiszerek, különösen a szénhidrátok glikémiás indexét is lehet vizsgálni, és ezek alapján összeállítani az étrendet. Az élelmiszerek magas glikémiás indexéhez nagyobb vércukorszintet társítanak. A komplex szénhidrátoknak, amelyek magas rosttartalmúak – mint például a teljes kiőrlésű rizs, kenyér vagy gabona – alacsonyabb a glikémiás indexe. Az összetett szénhidrátoknak fehér kenyér vagy a fehér rizs – és általában a feldolgozott élelmiszereknek pedig magas a glikémiás indexük. Ugyanakkor az alacsony indexű élelmiszerek nem feltétlenül mindig egészségesebbek, így ezen élelmiszerek minősítésénél alapos körültekintés szükséges.

Menüterv
A napi étkezési terv elkészítésénél figyelembe kell venni a testsúlyt, valamint a fizikai aktivitás szintjét is.
A következő menüválasztékból válogatva átlagos, napi 1200-1600 kcalos étrendet állíthatunk össze.

Reggeli:
- Teljes kiőrlésű lisztből készült palacsinta vagy gofri, egy darab gyümölcs vagy 3/4 csésze bogyós gyümölcs, 1 pohár zsírszegény vaníliás joghurt
- Korpás kenyér kenőmájassal, paradicsom, paprika, zöld tea
- Natúr joghurt búzakorpával vagy tönkölybúzapehellyel
- Puffasztott búzaszelet, diabetikus gyümölcslekvárral
- Tükörtojás barna kenyérrel, 100%-os narancslé
    

Ebéd:
- Zöldséges pita sajttal, 1 közepes alma, 2 evőkanál mandulavaj
- Grillezett lazacfilé zöldségekkel
- Zöldségleves, zöldséges fasírt
- Muszaka
- Rakott krumpli
- Gombás-sajtos durumtészta
- Milánói makaróni durumtésztából
- Rakott zöldbab
- Meggy/Birsalmaleves, roston sült hekk vegyes salátával
    

Vacsora:
- Sztroganoff szelet vegyes salátával: 1/2 csésze sárgarépa, saláta, 1,5 csésze spenót, 1/2  paradicsom, 1/4 csésze apróra vágott kaliforniai paprika, 2 teáskanál olívaolaj, 1,5 teáskanál vörösborecet
- Főtt tojás, retek, korpás kenyér
- Grillezett hal barnarizzsel
- Baromfivirsli, barna kenyér, mustár
- Padlizsánkrém, teljes kiőrlésű kenyér

Nassolni való:
- 1 közepes gyümölcs
- 1/2 csésze 1 %-os, alacsony zsírtartalmú túró vagy joghurt
- Diabetikus gyümölcsjoghurt
- 1 kis szelet teljes kiőrlésű kenyér, csirkemell sonkával, zöldséggel
- Abonett, 100%-os alma vagy paradicsomlé
- Kefír, 1 kis szelet teljes kiőrlésű kenyér