Dr. Ellen Marmur, vezető bőrgyógyász és kozmetológus tanácsai New Yorkból

Dr. Ellen Marmur, vezető bőrgyógyász és kozmetológus tanácsai New Yorkból

Eddigi praxisomban sok olyan helyen is találtam rákos elváltozásokat, melyekre nem is gondolnánk. Nagy lábujj körme alól, fülkagyló hátsó oldaláról, szájból és nemi szervekről is távolítottam el rákos sejteket.

Nem tudom megmondani, miért fejlődik ki a rák olyan helyen, amit egyáltalán nem ér nap, de gyanítom, hogy bárhol is éri a testet a napsugárzás, az kihat az egész immunrendszerre, megnehezítve ezzel a rák elleni küzdelmet. Az elvékonyodó ózonréteg még veszélyesebbé teszi a napsugárzást. A bőrgyógyászok nem győzik eleget hangsúlyozni, hogy a napozásnak és szoláriumozásnak nincs biztonságos módja. Nagyobb a kockázat fehér bőrű, világos hajú, világos szemű embereknél, de gyakorlatilag bárkinél kialakulhat rák.
Akinél már egyszer diagnosztizáltak bőrrákot, az legyen szuper figyelmes, hiszen nagy a valószínűsége, hogy néhány évvel később kiújul vagy megjelenik máshol. Abban az esetben, ha a rákos elváltozás nem lett megfelelően eltávolítva, kiújulhat egy sokkal agresszívebb formában.
Rendkívül fontosnak tartom az önvizsgálatot és a rendszeres bőrgyógyász általi ellenőrzést, mely kiterjed az egész testre. Akinek már volt bőrrákja, annak javaslom, hogy tájékoztassa erről szemészorvosát, nőgyógyászát és fogorvosát. Nem egyedi eset ugyanis, hogy a melanóma először nem a bőrön, hanem a szemen, szájban vagy a nemi szerveken fejlődik ki, mely területek egy egyszerű bőrvizsgálattal nem ellenőrizhetőek. Kérjük meg fodrászunkat is, hogy a hajvágás alkalmával fokozottan figyelje fejbőrünk elváltozásait.
Összegezve tehát a napfény nem elkerülhető. Ne hallgassunk azokra, akik azt mondják, néhány perc az erős napon felturbózza az immunrendszerünk D-vitamin készletét. Ennél sokkal biztonságosabb módja is van a vitaminhoz jutásnak. Védekezzünk a káros sugárzás ellen!