Egészséges rágcsálnivalók gyerekeknek

- Írta: DA

Egészséges rágcsálnivalók gyerekeknek

A nassolás a gyerekek nagyrésze számára lételem, imádják tömni magukat akár sós, akár édes rágcsálnivalókkal, és ha rajtuk múlna, a nap huszonnégy órájában falnák a cukrozott-sózott, kalóriában és állományjavítókban egyaránt gazdag, méregdrága készítményeket. Mondani sem kell, hogy mindez korántsem egészséges – de nassolás és nassolás között is van különbség.

Első tipp: ne tartsunk otthon klasszikus rágcsálnivalókat!
A gyerek aligha visz majd minket a sírba a folyamatos könyörgéssel, ha azt szokja meg, hogy otthon egyáltalán nem szokott lenni chips, kisperec, cukorka vagy csokibonbon.

Második tipp: csak a teljes kiőrlésű az igazi
Mindjárt árnyalja a helyzetet, ha célirányosan a teljes kiőrlésű lisztből készült rágcsálnivalókra vadászunk a boltokban, ezek ugyanis magasabb tápértékűek és egészségesebbek egyéb társaiknál. Lehet, hogy a teljes kiőrlésű perec és tortilla chips drágább, de kevésbé hizlal!

Harmadik tipp: keverjük a dolgokat!
A gyerekek többségének magától eszébe sem jutna répát rágcsálni, ha azonban egyszerű dresszinget készítünk hozzá, és felszeleteljük vékonyra, garantáltan ugyanúgy rákattannak majd a mártogatására, mint a ropirágcsálásra. Emellett semmi sem tiltja, hogy a fentebb említett speciális sós nassolnivalók mellé gyümölcsöt vagy joghurtot is adjunk nekik.

Negyedik tipp: színesítsük a menüt!
A gyerekek imádják a változatosságot, így vegyünk nekik rendszeresen ananászt, mangót, kesudiót – a lényeg, hogy olyan csipegetnivalót toljunk eléjük, ami nem feltétlenül adja magát úgy, mint mondjuk a chips.

Ötödik tipp: „reggeliztessük” napközben is!
Természetesen nem a szó szoros értelmében. De miért ne adhatnánk neki főtt tojást, pirítóst délután is, mint egészséges rágcsát?

Hatodik tipp: édesítsünk!
Nem feltétlenül ártalmas, ami édes. Nemcsak cukormentes pudingokat árulnak ma már, de a különböző joghurtokkal, gyümölcsökkel is ezernyi trükk áll rendelkezésünkre. Ha például lefagyasztjuk ezeket, gyermekünk garantáltan érdekesebbnek találja majd őket, mint normál állapotukban.

Hetedik tipp: szórakoztassuk!
Vicces díszítésekkel, speciális sütőformákkal egy szelet sajtból is költemények hozhatók ki, amiket aztán szabadon kombinálhatunk almával, teljes kiőrlésű rágcsálnivalókkal.

Nyolcadik tipp: hagyjunk neki önállóságot!
Tartsunk a hűtőben mindig fogyasztásra kész rágcsálnivalókat: friss, mosott gyümölcsöt sajttal, netán joghurtot. Egyszerűbb a gyereknek ezekhez nyúlni, mint elszaladni a sarki boltba chipsért. Használjuk ki élelmesen, hogy a gyerekek lusták!

Kilencedik tipp: ne dőljünk be a címkéknek!
Az alacsony zsírtartalmú ételek simán lehetnek koleszterindúsak, és a koleszterinmentesként hirdetett táplálékok is lehetnek zsírosak, netán cukrosak. Alaposan tájékozódjunk, mielőtt döntünk!

Tizedik tipp: jelöljünk ki nassolási zónákat!
Korlátozzuk a gyerekek nassolását csak a lakás egyes részeire, például a konyhára. Az a helyiség, ahol a televíziót vagy a számítógépet tartjuk, semmiképpen se tartozzon ide, a gyerekek ugyanis tévézés, internetezés vagy játék közben képesek a leginkább teletömni magukat nassolnivalókkal! Gyümölcsöt persze nyugodtan ehessenek ilyenkor is.