Egészségteremtő életmódpercek - 3

Egészségteremtő életmódpercek - 3

Háromrészes sorozatunkban összesen 25 hasznos tanácsot adunk az egészségesebb életmód kivitelezéséhez. A cél, hogy miél több ember foglalkozzon rendszeresen az egészsége ápolásával. A programot minden egészséges embernek ajánlja megelőzés céljából „A Rák ellen, az emberért, a holnapért!” Társadalmi Alapítvány.

18. Ma jókedvet teremtek magamnak!

Elmegyek pl. fodrászhoz, kozmetikushoz vagy könyvtárba, esetleg veszek magamnak egy könyvet vagy CD-t. Ha ez nem fér bele a költségvetésembe, akkor elmegyek egy olyan érdekes vagy megnyugtató helyre, amit nagyon szeretek, ahová kellemes emlékem fűz és engedem, hogy a jó érzések átjárják testemet, lelkemet.

19. Ma elmegyek kerékpározni/sétálni a családommal, barátommal!

Az aktív mozgás hatására javul a keringés és az erek, a szövetek, a szervek állapota, működése. Fokozódik az immunvédelem, élénkül az anyagcsere, a mérgek kiválasztása, javul a belek vérellátása, fokozódik a lelki kiegyensúlyozottság, nő az energiám, életkedvem. Összességében jobban érzem magam a bőrömben és a világban!

20. Ma tiszta vízzel hígított friss zöld levet iszom.

Vegyszermentes forrásból származó zöld, klorofillban gazdag, leveles növényeket fél liter tiszta vízzel összepépesítem (pl. salátát, petrezselymet, csalánlevelet). Pár csepp citrommal és mézzel ízesíthetem. Frissen fogyasztom! Élő anyagokat és oldott oxigént viszek be a vérbe. Érdekesség, hogy az emberi vérben lévő hemoglobin molekulában található „hem” rész hasonlít a klorofill molekulához. Annyi a különbség, hogy a „hem” vasatomot, míg a klorofill magnéziumot tartalmaz.

21. Meditálok, relaxálok valamilyen szép zene mellett.

Ha tehetem, lefekszem, behunyom a szemem, s elképzelem/újra átélem egy örömteli, kellemes élményem, utazásom emlékét. Ha kevés az időm, zene nélkül is megtehetem, hogy öt percre csendes helyre ülök, befelé fordulok és irányítom a saját ellazulásomat. Rövid relaxációs gyakorlat: „Lélegezz nyugalmat!”
Kiinduló ülőhelyzetben, egyenes, de laza háttartás, kéz az ölben.

  1. Belégzésre fülemhez húzom a vállamat, kilégzésre leengedem a vállamat.
  2. Belégzésre felemelem és előre nyújtom a jobb kezem vállmagasságig.
  3. Kilégzésre az előre nyújtott karom lassan leengedem kiinduló helyzetbe.
  4. Ugyanezt megismétlem bal kézzel is
  5. Befejezem a gyakorlatot. Visszatérek a jelenbe egy jóleső nyújtózással és kinyitom a szemem. Folytatom a munkám.

22. Ma rendbe hozom a környezetem!

Átvizsgálom a szűkebb környezetemet (pl. lakás, íróasztal, garázs, pince) és kidobálom a szemetet, a már felesleges dolgokat. Gondoskodom a lehetséges további hasznosításukról, átadom a rászorulóknak a fölösleges ruhákat, könyveket, játékokat. Ezáltal úgy alakul ki rend környezetemben, hogy közben másokon is segíthetek.

23. Ma tudatosan figyelek a szelektív hulladékgyűjtésre!

A szelektív hulladékgyűjtés a hulladékok anyagfajta szerint való elkülönített gyűjtését jelenti. Ez a gyakorlatban úgy valósulhat meg, hogy a megvásárolt élelmiszerek és fogyasztási cikkek csomagolóanyagát – papír, műanyag, üveg, fém, kartondoboz – a termékek elfogyasztását követően már otthonomban anyaguk szerint különválasztva tárolom, ezt követően pedig ugyancsak anyaguk szerint elkülönítve helyezem el a szelektív hulladékgyűjtő szigetek megfelelő edényeiben.

24. Ma eszem egy marék friss, olajos magvat.

Az olajos magvakkal (pl. dió, mogyoró, mandula, tökmag, napraforgómag) sok omega-3 zsírsavat juttatok a szervezetembe, javítom a memóriám. Megtornáztatom az agyamat úgy, hogy egy papírra vagy a levegőbe nyolcasokat rajzolok tízszer, ezután ülve vagy állva bal kézzel a jobb térdemet nyomom lefelé, majd jobb kézzel a bal térdemet 10-10-szer. Elősegítem a jobb és bal agyfélteke harmonikus működését, összekötöm a logikát a szépséggel, a racionális gondolkodását az érzelmeinkkel.

25. Ma figyelek a vízivásomra.

Legalább 2 liter jó minőségű folyadékot fogok inni. Ez lehet forrásvíz, kútvíz, ásványvíz gyógytea, zöld tea, Pí-víz, tündérvíz, tisztított víz. Ezzel is segítem, megkönnyítem a veséim működését . A kínai szervóra szerint 17-19 óra között élénk a vese működése, ezért jó szokás az ötórai teázás. Utána már csak keveset iszom, hisz napközben tudatosan jó sokat ittam.

 


Szakértőink

dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta



Bezár