Egyenlőtlen esélyek – egy olasz pár küzdelme az egészséges gyermekért

2012.11.19.

Egyenlőtlen esélyek – egy olasz pár küzdelme az egészséges gyermekért

Az ESHRE (Európai Humán Reprodukciós és Embriológiai Társaság) közleménye alapján az Emberi Jogok Európai Bírósága a 2012 augusztus végén jóváhagyta egy olasz pár keresetét, akik Preimplantációs Diagnózist szerettek volna alkalmazni születendő gyermekükön, azonban a törvény nem adott erre lehetőséget.

Rosetta Costa és Walter Pavan olasz pár, akik Rómában élnek. Eddig egyetlen gyermekük született 2006-ban, akiről kiderült, hogy cisztás fibrózisban szenved, ekkor tudták meg, hogy genetikailag mindketten tünetmentes hordozói ennek a gyógyíthatatlan betegségnek. Amikor 2010-ben kiderült, hogy Rosetta újból gyermeket vár, a tesztek kimutatták, hogy a magzat szintén cisztás fibrózisban szenved, ezért a pár a terhesség megszakítása mellett döntött.


Rosetta és Walter most IVF program segítségével szeretnének gyermeket vállalni, hogy ezáltal az embriót genetikailag szűrni tudják a betegségre még azelőtt, hogy visszaültetnék az anyaméhbe, azonban az mindezidáig erre nem lett volna lehetőségük. A programban való részvétel az olasz törvények alapján ugyanis csak olyan párok számára engedélyezett, akiknél meddőségi probléma áll a háttérben, illetve ahol a férfi valamilyen szexuálisan átvihető betegséget, például HIV vírust, illetve hepatitis B, vagy C vírust hordoz, ezért IVF programra van szükség ahhoz, hogy kiküszöbölhetővé váljon a fertőzés.


2010 január 13-án a Salernói Bíróság első ízben engedélyezte egy nem steril, muszkuláris atrófiát hordozó pár esetében a Preimplantációs Diagnózis alkalmazását, ez azonban napjainkig egyszeri esetnek számított.
A bíróság most jóváhagyta Rosetta Costa és Walter Pavan keresetét a 8-as számú cikkre hivatkozva (jog a magán és családi élethez), ugyanis a pár azzal érvelt a bíróságon, hogy csak olyan módon születhet egészséges gyermekük, ha minden esetben természetes úton történik a fogantatás, és folyamatosan elvetetik a betegséget hordozó gyermekeket, ezáltal diszkriminálják őket a steril párokkal, illetve szexuálisan átvihető megbetegedést hordozó férfiakkal szemben.


Magyarországon engedélyezett az embrió genetikai vizsgálata


„Magyarországon az egészségügyről szóló törvény az 1998-as hatálybalépése óta meghatározza, hogy az embriókkal mely kutatások, vizsgálatok és beavatkozások végezhetőek. Az idők során a törvényhely többször változott, teret engedve a tudomány új vívmányainak. Ennek köszönhető,hogy ma már engedélyezett az a vizsgálat, amelyet az embrió beültetésre való alkalmasságának megállapítása érdekében végeznek. A törvény azt is engedélyezi, hogy magának az embriónak a sejtjeit is szétválasszák  a vizsgálat során, a születendő gyermek valószínűsíthető megbetegedésének a megállapítása érdekében.


Ezek a változások alapozták meg a preimplantációs genetikai vizsgálatok megengedhetőségét. Az Egészségügyi Minisztérium 2009-ben adta ki részletes állásfoglalását, és határozta meg, hogy pontosan mely vizsgálatok végezhetőek el, és mely esetekben kérhetik a gyermekvállalás előtt álló párok a vizsgálat elvégzését. A magyar jogi szabályozás tehát biztosítja, hogy az eljárás segítséget nyújtson azoknak, akik a születendő gyermekük életminőségét súlyosan befolyásoló örökletes betegségeket szeretnék kiszűrni, viszont ésszerű korlátokat is felállít kizárva azt, hogy a szülők csupán az általuk preferált tulajdonságú gyermek születéséhez kérhessenek segítséget.”– tudhattuk meg Dr. Illés Blanka jogásztól.


Magyarországon 2012 februárjában jött a világra a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet segítségével az első, speciális Preimplantációs Genetikai Vizsgálattal, úgynevezett micro-array CGH módszerrel vizsgált embrióból született kisbaba Magyarországon. Dr. Vereczkey Attila, a meddőségi központ vezetője szerint ez a technológia igazi áttörésnek számít hazánkban, és már külföldről is érkeznek olyan páciensek, akik szeretnék igénybe venni ezt a módszert.


„A célunk nem az, hogy tökéletes, úgynevezett „designer babyk” szülessenek a segítségünkkel, hanem hogy olyan férfiak és nők is szülővé válhassanak, akik esetleg már több IVF programban is részt vettek, vagy a reménybeli édesanya több vetélésen esett át, illetve előrehaladottabb életkoruk, vagy férfi meddőség miatt kisebb esélyük nyílik a gyermekvállalásra. A micro-array CGH technológia segítségével az embriók már egyetlen IVF ciklus alatt vizsgálhatóak, és a módszernek köszönhetően csak a kromoszóma számbeli rendellenességektől mentes embriókat ültetjük vissza az anyaméhbe.


Speciális csoportba tartoznak azok a gyermekre vágyó párok, akik valamilyen meghatározott genetikai betegség, például a már említett cisztás fibrózis hordozói, emiatt nem mernek gyermeket vállalni. Az ő esetükben egy kolaboráció segítségével tudunk segíteni, hogy ezeknek a pároknak is esélyük nyíljon az egészséges és biztonságos gyermekvállalásra” – nyilatkozta Dr. Vereczkey Attila.

Forrás: www.versysclinics.com


Szakértőink

Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter



Bezár