Férfi menopauza: mítosz vagy valóság?

Férfi menopauza: mítosz vagy valóság?

Az öregedéssel együtt járó hormonváltozás a férfiaknál – melyet néha férfi menopauzaként emlegetnek – különbözik a nőkétől. Értsük meg hát ezeket a jeleket, tüneteket és kezelési lehetőségeket.

A hormonális változások az öregedés természetes velejárói. Bár a reprodukcióhoz köthető hormon átalakulása a női menopauza során sokkal drámaibb, a szexuális vonatkozású hormonok megváltozása a férfiaknál is fokozatosan zajlik. Íme, mire lehet számítani, és mit lehet tenni ellene.

A férfi menopauza mítoszának leleplezése
A „férfi menopauza” kifejezést gyakran annak a jelenségnek a leírására használják, amikor a tesztoszteronszint csökken, illetve amikor az öregedés miatt a tesztoszteron biohasznosulása esik vissza. A női menopauza és az úgynevezett férfi menopauza viszont két különböző dolog. Nőknél az ovulációs időszak vége és a hormontermelés visszaesése viszonylag rövid idő alatt lezajlik. Férfiaknál a hormontermelés és a tesztoszteron biohasznosulásának hanyatlása hosszú évek alatt végbemenő folyamat, és ezek következménye nem feltétlenül egyértelműek. S hogy mi a legjobb módja a férfi menopauzára való hivatkozásnak? Sok orvos az „andropauza” kifejezést használja az öregedéshez köthető hormonváltozások leírására. További kifejezések közé tartozik a tesztoszteronhiány-szindróma, az öregedő férfiak androgénhiánya, valamint a kései férfi hipogonadizmus.

A férfihormonok megértése az idő múlásának függvényében
A tesztoszteron szintje a férfiaknál meglehetősen magas. Általában az idősebbeknél a tesztoszteronszint alacsonyabb, mint a fiatalabbaknál. Felnőttkorban a tesztoszteron szintje fokozatosan csökken – 30 év fölött nagyjából évi 1%-kal.

Az alacsony tesztoszteronszint felismerése
A vérvizsgálat az egyetlen módja annak, hogy diagnosztizálhassuk az alacsony tesztoszteronszintet vagy a tesztoszteron biohasznosulásának visszaesését. Vannak férfiak, akik a normálisnál alacsonyabb tesztoszteronszinttel rendelkeznek, és ennek semmilyen jelét vagy tünetét nem érzékelik. Ebben az esetben nincs szükség beavatkozásra. Mások számára az alacsony tesztoszteronszint okozhatja:
•    a szexuális funkciók megváltozását. Ez magába foglalja a merevedési zavart, a csökkenő nemi vágyat, a kevesebb spontán erekciót – például alvás közben –, továbbá a meddőséget. De a herék mérete is kissebbé válhat.
•    az alvási szokások megváltozását. Van, amikor az alacsony tesztoszteronszint olyan alvási zavarokat okoz, mint az álmatlanság vagy a fokozott álmosság.
•    a fizikai állapot megváltozását. Számos fizikai változás léphet fel, beleértve a testzsír gyarapodását, az izomnagyság és izomerő visszaesését, valamint a csontsűrűség csökkenését. Az emlőduzzanat vagy a természetellenes mellnagyobbodás (gynecomastia), illetve a testszőrzet vesztesége is lehetséges, ritkán pedig az is előfordulhat, hogy hőhullámok vagy erőtlenség lép fel.
•    érzelmi változásokat. Az alacsony tesztoszteronszint a csökkenő motiváció vagy önbizalom kiváltója lehet. Szomorúnak vagy depressziósnak érezhetjük magunkat tőle, emellett nehézségünk lehet a koncentrálásban vagy bizonyos dolgokra való emlékezésben.
Ugyanakkor ezeket a jeleket és tüneteket kiválthatják más tényezők is, nem csupán az alacsony tesztoszteronszint, ilyen például a gyógyszerek mellékhatásai, a pajzsmirigy-problémák, a depresszió és a túlzott alkoholfogyasztás. De más dolgok is kihathatnak a tesztoszteronszintre, ilyen az obstruktív alvási apnoé is. Amint ezek a tényezők felismerésre és kezelésre kerülnek, a tesztoszteron általában visszatér a megfelelő szintre.

Érezzük magunkat a legjobban
Ha olyan jeleket vagy tüneteket érzékelünk magunkon, amiket az alacsony tesztoszteronszint eredményezhet, konzultáljunk az orvosunkkal. Ő fel tudja mérni az okait annak, amiért úgy érezzük magunkat, ahogy, és fel is tud világosítani a kezelési lehetőségekről.

A természetes tesztoszteron-előállítást ugyan mi magunk nem tudjuk fokozni, de ezek a lépések segíthetnek:
•    legyünk őszinték az orvosunkkal! Működjünk együtt a doktorral ahhoz, hogy felismerjük és kezeljük bármilyen egészségügyi problémánkat, amelyeknek valamilyen jelét vagy tünetét érezzük – a gyógyszerek mellékhatásaitól kezdve a merevedési zavaron át már szexuális gondokig.
•    alakítsunk ki egészséges életmódokat! Táplálkozzunk egészségesen, és legyen a mindennapi rutin része a fizikai aktivitás. Az egészséges életmód segít fenntartani az erőnket, az energiánkat, illetve hozzájárul az izomtömeg növeléséhez. A rendszeres fizikai aktivitás emellett javítja a hangulatunkat, és elősegíti a jobb alvást.
•    kérjünk segítséget, ha rosszkedvűek vagyunk! A depresszió a férfiaknál nem mindig a szomorúság jele. A depressziót kiválthatja az is, ha elnyomják az érzéseiket, és egyre agresszívabbá és ingerlékenyebbé válnak. A férfiak emellett az öngyógyítást alkohollal vagy más anyagokkal szokták megpróbálni.
•    legyünk óvatosak a gyógynövényekkel! A gyógynövények biztonságossága és hatékonysága nem bizonyított az öregedéshez köthető alacsony tesztoszteronszint kezelésére. Sőt, egyes táplálékkiegészítők egyenesen veszélyesek tudnak lenni. A DHEA hosszú távú használatának például nincs bizonyítottan jó hatása, ráadásul növelheti a prosztatarák kockázatát.

Az öregedéssel kapcsolatos alacsony tesztoszterintszint tesztoszteronpótló terápiával történő kezelésének hatékonysága vitatott. Egyes férfiaknak ez a fajta tesztoszteron-kezelés enyhíti a tesztoszteron-hiány okozta kellemetlen tüneteket és panaszokat. Mások számára viszont az előnyök nem világosak, és lehetséges kockázatok léphetnek fel. A tesztoszteronpótló kezelés mindezeken túl növelheti a szívroham, a prosztatarák vagy más egészségügyi problémák kockázatát. Ha szeretnénk tudni, mely tesztoszteron-kezelés lenne a legideálisabb a számunkra, konzultáljunk az orvosunkkal, hogy mérlegelhessük az előnyöket és hátrányokat.