Fogamzásgátlás – injekcióval

- Írta: SzN

Fogamzásgátlás – injekcióval

A fogamzásgátló injekció két – három hónapon keresztül képes biztosítani a nem kívánt terhesség elkerülését, és mivel egyfázisú, csak sárgatesthormont tartalmazó fogamzásgátló készítményről van szó, így – ellentétben a kombinált tablettával – azok a nők is használhatják, akik 35 évnél idősebbek, illetve szív- és érrendszeri betegségben, diabéteszben vagy májbetegségben szenvednek.

Az felkari izomzatba adott hormonális fogamzásgátló injekció ugyanolyan hatékony, mint a kombinált hatóanyag-tartalmú fogamzásgátló tabletta, épp ezért azoknak, akik hajlamosak elfelejteni bevenni a gyógyszert, vagy nagyon hektikus, kiszámíthatatlan életet élnek, kifejezetten ajánlható, mivel a tabletták csak akkor igazán hatékonyak, ha azokat szigorúan az előírás szerint, rendszeresen alkalmazzák. Ezzel szemben az injekciót a ciklus elején, és csupán háromhavonta – vagyis negyedévente – kell újra beadatni.

Mivel az injekció hatása azonban igencsak „erős”, főképp azoknak a nőknek ajánlható, akik bizonyosak abban, hogy az elkövetkező évben nem kívánnak teherbe esni: ugyanis a fogamzásgátlás ezen módját választó nők fogamzóképessége az injekció hatására időszakosan csökken, és csak az injekciós fogamzásgátlás befejezését követő fél-egy éven belül áll vissza az eredeti, normális szintre.

Az injekciós fogamzásgátlás Európában is az USA-ban is elterjedt módja a nem kívánt terhesség megelőzésének: többek között gyakran választják svéd vagy brit nők, illetve az amerikai hölgyek is szívesen alkalmazzák a nem kívánt terhességnek ezen, kétségtelenül praktikus formáját.

Injekció és mellékhatások

  • Pecsételő vérzés a szer használatának első időszakában.
  • Rendszertelen menzesz, vérzéskimaradás.
  • Fogamzóképesség csökkenése – amely probléma azonban az injekciók elhagyása után legkésőbb egy éven belül helyreáll.
Bezár