Génhiba is okozhat mellrákot

Génhiba is okozhat mellrákot

Tudományos szakértők azonosítottak egy géntípust, amely felelős a mellrák egy igen agresszív fajtájáért. A felfedezés alapköve lehet egy új rákgyógyszer kifejlesztésének – írja a BBC Health. A specifikus – egyébként a sejtek normális működését szabályozó – gén túlműködése az összes mellrákok közel 10 százalékáért lehet felelős.

Az úgynevezett onkogén alapjáraton a normál sejtosztódásban játszik szerepet, azonban túlműködése egyes nőknél agresszív, igen gyakran halálos kimenetelű mellrákot okoz.

A már évek óta folyó kutatások alapján született felfedezés jelentősége legfőképpen abban áll, hogy a mellrák ezen agresszív típusát kiváltó gén azonosításával a rákkezelés során speciális, célzott terápiára nyílhat lehetősége az onkológusoknak. Az újfajta kezelés/gyógyszer kifejlesztésére pedig azért van szükség, mert a mellrák ezen súlyos típusa a hagyományos rákkezelésekre nem, vagy alig reagál.

A Semmelweis Orvostudományi Egyetem adatai szerint hazánkban minden hetedik nő betegszik meg mellrákban valamikor az élete folyamán, és sajnos, az esetek közel negyven százalékában a tumor, amikor felismerésre kerül, már előrehaladott állapotban van – ez pedig mint a kezelés eredményességét, mint pedig a túlélési esélyeit is rontja.

Az új felfedezés tehát nagy előrelépést jelenthet az agresszív formájú mellrák gyógyításában, azonban, még ha az új terápiás eljárás hamarosan elérhetővé is válik, a fő alapelvek nem változnak; a mell rendszeres önvizsgálata (vagy nőorvossal való ellenőriztetése) és a mellrákszűréseken való részvétel továbbra is ugyanolyan fontosak maradnak – hiszen a gyógyulás esélye bármely ráktípus esetén annál nagyobb, minél korábbi stádiumában kerül a betegség felismerésre.