Ha lázas a gyermek

2010.09.30.

Ha lázas a gyermek

A láz az egyik leggyakoribb olyan betegségtünet, amely miatt gyermekkel, vagy felnőttkorban, orvoshoz fordulunk. Alapvetően a szervezet védekezésének jele, de veszélyessé is válhat. Okának kiderítése egyértelműen orvosi feladat, de a tüneti kezelést – a lázcsillapítást – mielőbb el kell kezdenünk!
A lázcsillapító gyógyszerek nagy része recept nélkül kapható, és jó ha mindig van otthon a házipatikánkban. Alkalmazásukkal kapcsolatban szeretnék néhány praktikus tanácsot adni.

Mikor lázas?

Hőszabályozási rendszerünk biztosítja a viszonylag állandó, normális hőmérsékletünket. Ez egyénileg különböző lehet, néhány tizedfoknyi eltéréssel.
Általában 37,5 °C-ig normál testhőmérsékletről, 37,5-38,5 °C között hőemelkedésről, e fölött lázról beszélünk. Újszülött kortól kb. egy, másfél éves korig a mérés biztonsága miatt végbélben mérjük a hőmérsékletet, ez az úgynevezett „belső hőmérséklet”, így ebből 0,5 fokot le kell vonni, ha a hónaljban mérttel össze akarjuk hasonlítani. A láz hirtelen szökhet fel, és a lefekvéskor még panaszmentes kisgyermek „tűzforrón”, sírva ébredhet. Fontos, hogy pontos eszközzel mérjünk, éjszaka se hagyatkozzunk a tapintással megállapított eredményre.

Mi okozza a lázat?

Gyermekkorban a fertőző betegségek okoznak leggyakrabban lázat, amely igen magas lehet, a vírusfertőzések első napjaiban. A betegség későbbi szakaszában fellépő láz szövődményre, súlyosbodásra utalhat, erre fokozottan figyelnünk kell. A fertőzésen kívül a központi idegrendszeri sérülések, a koponyán belüli nyomás emelkedése, mérgezettségi állapotok, kiszáradás is hőmérséklet emelkedéssel járhat. Lázra számíthatunk védőoltások beadása után, vagy fogzáskor. A láz egyik legveszélyesebb szövődménye, amely főleg csecsemő-, és négyéves kor között jelentkezik, az ún. „lázgörcs”. Az izomzat rángógörcsét az éretlen, fejletlen idegrendszer, és a magas hőmérséklet okozza. Ilyenkor még fontosabb a gyors és hatékony lázcsillapítás, mert ez az állapot életveszélyessé válhat!

A lázcsillapítás

Fontos tehát, hogy a láz csillapítását haladéktalanul megkezdjük, és pánik nélkül, gyorsan, figyelmesen végezzük. Jó, ha a gyermekorvossal, védőnővel előre megbeszéljük, hogy gyermekünk adott életkorában milyen típusú készítmény, milyen adagban javasolt. Kiválóan használható lázcsillapító módszer a hűtőfürdő és a hűtőborogatás. Akár magában, akár gyógyszerrel kiegészítve egyszerű, mellékhatás mentes. A legfontosabb, hogy minél nagyobb testfelületen alkalmazzuk; az egész test, – kivéve a fejet – merüljön a kellemesen langyos vízbe. A fürdő pár percig tartson, utána töröljük a gyermeket szárazra, könnyű takaróval fektessük ágyba, nyugtassuk meg, kapjon folyadékot. Ellenőrizzük a hőmérsékletet, és szükség esetén ismételjük meg a műveletet. Adjuk be a választott gyógyszert. Két-, hároméves kor alatt kúpot, vagy folyadékban adható szert, nagyobb gyereknél esetleg tablettát. Hányó gyerek ne kapjon szájon át gyógyszert, nála fürdő, kúp, esetleg injekció jöhet szóba. Lázcsillapító gyógyszerként ma már több csoport között válogathatunk: amidazophen, paracetamol tartalmúak, és származékaik. Nagyon fontos azonban, hogy bármelyiknél előfordulhat allergiás reakció.
Ha a láz csillapíthatatlanul magas marad, vagy egyéb súlyos tünet kíséri, kérjünk sürgős orvosi segítséget. Egy fájdalomtól szenvedő, elgyötört, vagy éppen ordítva síró kisgyermekkel a teendők elvégzése, a gyógyszer beadása nem könnyű feladat. Mégse késlekedjünk vele addig sem, amíg az orvos megérkezik.