6 félelmetes tény a klímaváltozásról

6 félelmetes tény a klímaváltozásról

A globális felmelegedés minden évben újabb rekordokat dönt meg és nem mutatja jelét semmilyen lassulásnak. A bolygónk jóval melegebb, mint 800.000 éve volt. Többet használunk fel az erőforrásaiból, mint amit újra tud termelni. Az alábbiakban olvasható 6 félelmetes tény az éghajlatváltozásról.

A klímaváltozás 2030-ra visszafordíthatatlan lehet


Az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) által készített jelentés szerint sürgős intézkedésekre van szükség a globális felmelegedés katasztrofális hatásainak elkerülése érdekében. Változás nélkül a világ korallzátonyai teljesen eltűnhetnek, valamint széles körben elterjedhetnek az árvizek, továbbá növekedhet a hőmérséklet, az aszály és még a szegénység is ezek miatt.


Az üvegházhatást kiváltó gázok mennyisége egyre több


Most több üvegházhatású gáz van a levegőben, min valaha és ez okozza a Föld hőmérsékletének emelkedését. A fosszilis tüzelőanyagok égetése, a közlekedésből származó gázok kibocsátása, az intenzív gazdálkodás környezeti hatása együttesen járulnak hozzá, hogy a légkörünkben egyre több széndioxid legyen. Tudósok szerint ez a valaha látott legnagyobb és leggyorsabb növekedés a CO2-ben.


Több, mint egymillió faj néz szembe a kihalással


A fajok kipusztulásának aránya évente átlagosan 5 faj körül mozgott, most azonban ez közel a 10.000-szeresére emelkedett. Ez pedig azt jelenti, hogy naponta több tucat faj is kipusztul. Ennek következtében pedig csökken a vízminőség és az élelmiszerbiztonság. Valamint a természetes kártevőírtás elvesztését is könnyen eredményezheti, mivel a ragadozók is kihalnak.


Az éghajlatváltozás menekültválságot teremt


A globális hőmérséklet növekedésének következtében emberek milliói menekülnek otthonról, hogy elkerüljék az aszályok és a szélsőséges viharok hatásait. A számuk pedig egyre csak gyarapodik. A világ népességének leggazdagabb 10%-a okozza a széndioxid kibocsátás közel 50%-át. A globális felmelegedés azonban még mindig a világ legszegényebb részeit érinti a leginkább.


Az óceánok haldokolnak


A bolygónk csak annyira lehet egészséges, mint amennyire az óceánok azok. Az ENSZ viszont arra figyelmeztet mindenkit, hogy a tengeri élet lassan helyrehozhatatlan károkkal szembesül. Mindez pedig a többmillió tonna műanyag hulladéknak köszönhető, ami évente az óceánokba kerül. A világ korallzátonyainak fele halt meg az elmúlt 30 évben és a Nagy Korallzátony kétharmada sérült már. Ez történik, amikor a tengerek és az óceánok hőmérséklete túl magas.


Többet használunk a Föld erőforrásaiból, mint amennyit újra tud termelni


Sajnos minden évvel egyre közelebb van az a dátum, amikor valóban többet fogyasztunk el a természetes erőforrásokból, mint amennyit egy éven belül újra tudna termelni a Föld. A világ nagyhatalmai, többek között az Egyesült Államok és az Egyesül Királyság, kétszer annyi erőforrást használnak fel évente, mint amennyit elő tudnak állítani. Hogyha a felhasználást a jelenlegi ráta szerint folytatjuk, akkor 1,7 bolygóra lenne szükség a Föld ökoszisztémáinak keresletének támogatására. Mindenki megteheti a saját maga erőfeszítéseit, hogy megakadályozza a klímaváltozást, azonban csak akkor tudunk hatást gyakorolni, hogyha most cselekszünk.



Forrás: www.ecotricity.co.uk