Hideg napok, meleg fortélyok

2011.01.07.

Hideg napok, meleg fortélyok

Élvezni a tél örömeit, a korcsolyázást, a szánkózást, a hógolyózást, a sűrűn hulló hópelyheket, a jégvirágot az ablakon. Ezeket az örömöket tartogatja a tél számunkra. De mi történik, ha már vacogni kezd a fogunk, s egy kis melegségre vágyunk. Vajon mi tart melegebben?

Egy forró ital vagy egy forró fürdő?

A forró fürdő az egyetlen módja a teljes felmelegedésnek! S ennek a leghatékonyabb formája, ha kb. 41 ◦C forró fürdővízbe merülünk. Legalább 75 %-át a test melegének a levegőben veszítjük el, de a víz az a közeg, ahonnan a meleg nem tud megszökni, így ott kering. Egy meleg ital csak egy csepp a tengerben, ha a test melegítéséről beszélünk. A testünk 66 %-ban vízből áll, s ezt figyelembe véve egy forró tea nem tesz csodákat.

Tolltakaró vagy szintetikus paplan?

A tollból készült takaró sokkal melegebb, hiszen kacsák és libák tollából készült. Ezeknek az állatoknak a természetben harcolniuk kell a hideg ellen, ezért testükön vastag, védelmező tollréteg nő. A szintetikus takarókat úgy fejlesztik ki, hogy a bennük lévő mikroszálak megkössék a test hőjét, így ezek alatt sem szabad fáznunk.

Egyujjas vagy a tízujjas kesztyű?

Ha csak egy képet is láttunk már a sarkvidéki felfedezőkről, tudjuk a választ. A szervezet, hogy a legfontosabb szerveinket megvédje „lezárja” a véráramlást feléjük. Ezért fázik mindig a kezünk és a lábunk, s hogy a helyzet „rosszabb” legyen a nagy felületen kiálló tíz kéz- és lábujjakon a hő tovább szökik. Az egyujjas kesztyű csökkenti a hőveszteséget.

Alkohol vagy futás?

Az alkohol megnöveli a véráramlást a bőrhöz, ezért melegebb érzetünk támad, de ezzel ellentétben a szervezet hőt veszít. A sport viszont nemcsak becsapja a belső hőmérőnket, hanem valóban hőt termel! Egy tempós séta egy tábortűz melegével ér fel. Öltözzünk azonban fel rétegesen és viseljünk sapkát, hogy ezzel is csökkentsük a hőveszteséget.