Hogyan birkózzunk meg a norovírussal?

2017.02.20.

Hogyan birkózzunk meg a norovírussal?

Úgy tűnik, még mindig gyapjúsapkás, sálas, kesztyűs időnk van! Sajnos ez még mindig a megfázás, köhögés időszaka.

Lehet egy pöttömnyi kis látogatónk is, a norovírus. Az évnek ebben az időszakában sokkal gyakrabban fordul elő. Ha valaha is megadtuk magunkat neki, ismerjük a dörgést. Émelygéssel és megfázásszerű tünetekkel indul a betegség. Az ezt követő 2-3 napban pedig szörnyű közérzet, sorozatos hányás és vizes hasmenés jelentkezik.

A gyerekek különösen fogékonyak a norovírusra. Az óvodákban és az osztálytermekben futótűzként terjed a vírus. Ez az egyik ok, amiért fontos a megfelelő higiénia.

Ha gyermekünk elkapta a fertőzést, fontos, hogy ne engedjük óvodába, iskolába a tünetek megszűnését követő legalább 48 órában. Ezzel csökkentjük a vírus terjedésének esélyét.
A betegség kezelésére nincs specifikus kezelés, és vírus lévén az antibiotikumok sem hatnak ellene. Mindenképpen fontos azonban, hogy szülőként tisztában legyünk a kockázatokkal. Sajnos nagyon sok gyermek kerül kórházba egy norovírus fertőzést követően, ez azonban elkerülhető lenne. Ezek a gyermekek a dehidratált állapot miatt kerülnek be. A csecsemők és a kis totyogók könnyebben jutnak ebbe az állapotba. A súlyos dehidráltság súlyos betegségek kialakulásához vezethet (vesekárosodás, agyvérzés).

Van azonban néhány tipp, amelyeket követve egyszerűen megakadályozhatjuk a kiszáradást:

  • Győződjünk meg róla, hogy gyermekünk a szokásosnál több folyadékot fogyaszt, így pótolja a hányás és hasmenés következtében elveszített vizet.
  • Kerüljünk a szénsavas italokat, mert ronthatják a hasmenést.
  • Figyeljünk arra, hogy gyermekeink ugyanúgy táplálkozzanak, mint a betegség előtt.
  • Ha megbírják enni, etessünk velük szilárd ételeket.
  • Vannak speciális rehidratációs italok is, ezeket gyógyszertárakban megvásárolhatjuk, de nézzük meg, hogy amit veszünk, gyermekek számára is biztonságosan fogyasztható-e.
  • Ismerjük a dehidratáció tüneteit: kiszáradt ajkak, sötét vizelet, kis mennyiségű vizeletürítés vagy a vizeletürítés hiánya, állandó szédülés.
  • Ha gyermekünknek bármelyik tünete jelentkezik a fentiek közül, ajánlott megfontolni egy orvosi vizsgálatot!



Forrás: patient.co.uk