Hogyan éljük túl a karácsonyt?

2010.12.01.

Hogyan éljük túl a karácsonyt?

Ahogy közeleg a karácsony, úgy adjuk fel folyamatosan az egészséges táplálkozásról alkotott irányelveinket. Pillanatnyi hangulat szerinti ínyenc fogások, gyorséttermi ételek, alkohol minden mennyiségben... A most következő tippekkel a minimumra csökkenthetők a fizikai és érzelmi káro(sodáso)k.

Tartózkodjunk a nassolástól

Az ünnepek alatt felszedett kilók legnagyobb részéért az otthoni nassolás felelős. Egy kis csoki, földimogyoró – egy rakás felesleges energia, miközben amúgy is többfogásos menüt eszünk nap mint nap. Ehelyett ehetnénk gyümölcsöket, sőt, a mikulás is hozhatna a gyermekek csizmájába a régi szokás szerint almát, diót (és narancsot is)!

Sétáljunk!

Csak azért, mert itt a karácsony, még nem állt meg az élet! Sétáljunk, tornázzunk, vagy menjünk el úszni, ha már úgyis szabadabbak vagyunk, mint az év többi szakában. Ha valaki önmagára időt szakít, a családi feszültségeket is jobban bírja. Hamarabb megnyugszik, nem annyira veszi magára a viták hevében esetlegesen elhangzó bántó dolgokat.

Vega menük

A karácsonyi menü tervezésekor próbáljuk előnyben részesíteni a zöldségeket és minimalizálni a húsfogyasztást. Nagyon gusztusos és ínycsiklandó salátákat lehet összedobni, saját készítésű öntetekkel – a készre gyártottakkal már érdemes vigyázni, mert ugyanúgy tartalmazzák a felesleges adalékanyagokat, mint más gyorsételek.

Az együttérzés fontossága

Nem mindenki szereti az ünnepi időszakot – legyünk elfogadóak a környezetünkben előforduló véleménykülönbségekkel szemben. Hiszen bármilyen esemény kétélűvé válhat, még akár egy baba születése is válthat ki depressziót azokból, akiket ez a kérdés valamiért negatívan érint. Tartózkodjunk a merev kijelentésektől és kerüljük az esetlegesen bántó megjegyzéseket.

Óvatosan az alkohollal

Tartózkodjunk attól, hogy idejekorán „boldogító” bódulatba ringassuk magunkat némi alkohol segítségével. Kár a partit már a készülődéskor italozással megalapozni, és később is célszerű némi alkoholmentes folyadékkal lélegzetvételhez juttatni a májat, ha már mindenképpen inni szeretnénk. Érdemes észben tartani, hogy ilyenkor az édességek csak rontanak a helyzeten, a máj ugyanis magas cukorbevitel esetén még nehezebben bírkózik meg az alkohollal.

Csak szervezetten!

Ha minden előkészületet utolsó pillanatra hagyunk, a dolgok igen stresszessé válhatnak. Anyagilag is káros, ha mindent halogatunk, mert a végén biztosan sokkal nagyobb veszteséggel tudunk csak beszerezni mindent. Küszöbölje ki ezt listaírással, és az ajándékok folyamatos beszerzésével. A tartós élelmiszereket akár előre is meg lehet vásárolni, így rövidíthető az utolsó nap bevásárlólistája.

Italok és kalóriák

Hiába étkezünk mértékkel, ha mellette nem figyelünk az italokra – ezeken elúszhat az egész diéta eredménye. Főleg a krémes koktélok, előre kevert italok, koktélok, shake-ek veszélyesek.

Elvárások nélkül...

A karácsony nagyon boldog időszak lehet, ha nem megyünk bele nagy elvárásokkal. Érdemes előre egyeztetni, kihez mikor fogunk tudni eljutni: szülőkhöz, nagyszülőkhöz, párunk szüleihez, rokonokhoz. Ha valamiért nem sikerül mindenki számára kedvező megoldást találni, az csalódottságot szülhet – éppen az utolsó pillanatokban, az ünnepek előtt. Ahogy az év minden szakában, a kommunikáció most is kulcsfontosságú: ha valaki elől elhallgatunk valamit, később sokkal fájdalmasabban üthet vissza.

 

 

Forrás: health.ninemsn.com.au