Hogyan vigyázzunk gyerekeinkre?

Hogyan vigyázzunk gyerekeinkre?

A jelenlegi tudásunk szerint a gyerekekre nem veszélyesebb a COVID-19 mint a felnőttekre. Bár volt már néhány gyerek, illetve csecsemő akik megbetegedtek a COVID-19-től, a felnőttek teszik ki az ismeret esetek többségét.

A gyerekek tünetei enyhébbek lehetnek

A COVID-19 tünetei hasonlóak gyerekek és felnőttek esetén. A COVID-19-cel fertőzött gyerekek viszont általában enyhébb tüneteket produkáltak. Az ismert tünetek a náthához hasonlóak: láz, köhögés, orr folyás, de hányás vagy hasmenés sem kizárt.
Még nem lehetünk biztosak benne, hogy bizonyos gyerekek esetében nem lehet-e súlyosabb betegségre számítani, például meglévő betegségekkel küszködő, vagy különleges egészségügyi ellátást igénylő gyerekek esetében. Még sok tanulmányozást igényel, hogyan hat a betegség a gyerekekre.

Segíts megállítani a COVID-19 terjedését, ezekkel az egészséges élethez amúgy is hozzájáruló tanácsokkal. Tanítsd a gyerekeidet is ugyanezekre.

  • Moss gyakran kezet szappannal és vízzel, vagy alkoholos kézfertőtlenítővel.
  • Kerüld a fertőzött embereket (akik köhögnek vagy tüsszögnek).
  • Rendszeresen tisztítsd és fertőtlenítsd azokat a felületeket, amikkel gyakran érintkezel (asztalok, székek, kilincsek, villanykapcsolók, távirányítók, fogantyúk, vécék, mosogatók).
  • Mosd ki  a ruhákat, illetve a mosható plüss állatokat amikor szükséges. Tartsd be a gyártó tanácsait. Ha lehet, a lehető legmelegebb beállítást használd, és teljesen szárítsd meg a kimosott holmikat. A beteg emberek szennyese nem baj, ha keveredik a többivel.


Mérsékeld a kapcsolatot a többi gyerekkel

A COVID-19 terjedésének lelassítása érdekében a lehetőség szerint minél kevesebb személyes találkozót engedj meg más háztartásban élő gyerekekkel. Ha a gyerekek kint játszanak, fontos, hogy legalább 2 méter távolságot tartsanak mindenkitől, aki nem él velük egy fedél alatt.
Segíts a gyerekeidnek, hogy felügyelet mellett videó chat vagy telefon segítségével kapcsolatban maradhassanak a barátaikkal a társadalmi távolságtartás gyakorlása közben.

Gyakran moss kezet

Fontos, hogy a gyerekek minden nap vízzel és szappannal, legalább 20 másodpercig mossanak kezet. Ez különösen fontos, ha közterületen tartózkodtak.


Mondd le a tavaszi szünetre tervezett utazásokat, csoportos programokat

Ha a szünet idejére nem feltétlenül szükséges utazást terveztetek, halaszd el.
Ha a gyerekek csoportokba tömörülnek, mindenki veszélybe kerül. A COVID-19-cel fertőzött gyerekeknek lehet, hogy csak enyhe tüneteik vannak, de átadhatják a vírust veszélyeztetettebb társaiknak, illetve idősebb felnőtteknek.

Korlátozd a felnőttekkel töltött időt, különös tekintetettel a krónikus betegekre

Az idős vagy krónikus beteg felnőttek esetében nagyobb a kockázat, hogy súlyosan megbetegednek a COVID-19-től.

  • Ha az otthonodban van ilyen személy, különítsd el tőlük a gyerekeidet.
  • Ha nem megoldható az otthonmaradás, próbáld meg egy megbízható személyre bízni a gyerekeid felügyeletét. Ha idős (például nagyszülő) vagy krónikus beteg felnőttre bízod őket, akkor a gyereked minél kevesebb más emberrel találkozzon.
  • Lehetőleg ne látogasd idősebb rokonaidat. Inkább virtuálisan, vagy postán tartsátok a kapcsolatot.

A 2 évesnél idősebb gyerekek viseljenek arcot takaró ruházatot

A 2 éves vagy idősebb gyerekek lehetőleg viseljenek valamilyen ruhadarabot úgy, hogy az orrukat és a szájukat takarja, amíg közösségben tartózkodnak. Ez egy, a közösségi távolságtartás mellett rendkívül fontos eszköz arra, hogy a COVID-19 terjedését megállítsuk, ahogy a kézmosás és más mindennapi óvintézkedések is. Egy textil arcmaszk vagy kendő, ha a viselőjét nem is védi meg, de meggátolja, hogy továbbadja a vírust másoknak. Ez különösen fontos lehet akkor, ha valaki megfertőződött, de nincsenek tünetei.

Figyelj a gyerekeid esetleges tüneteire

  • Ha a COVID-19 tüneteire utaló jelet látsz, például köhögést, lázat, nehéz légzést, hívd fel az orvosod, és tartsd otthon a gyereked, ne hagyd, hogy másokkal érintkezzen.

Járj elöl jó példával

  • A szülök és gondviselők fontos szerepet játszanak a gyerekük kézmosásra szoktatásában. Magyarázd el nekik, hogy a kézmosás által egészségesek maradhatnak, és nem fognak másokat megfertőzni.
  • Mutass példát — ha gyakran mosol kezet, a gyerekeid is valószínűleg így fognak tenni.
  • Tedd családi programmá a kézmosást.

Segíts a gyerekednek, hogy aktív maradhasson

  • Bátorítsd, hogy játsszon a szabadban — ez jót tesz a fizikai és mentális egészségnek. Sétáljatok egyet a gyerekeddel, vagy menjetek el biciklizni.
  • Otthon a nap különböző szakaszaiban beiktatott tánccal vagy nyújtással biztosíthatod, hogy a gyereked egészséges és összeszedett legyen.

Segíts a gyerekednek, hogy megőrizze a kapcsolatait másokkal

  • Videó chaten vagy telefonon beszélgessetek családtagjaitokkal.
  • Írjatok üdvözlőlapokat, leveleket.

Segíts a gyerekeidnek a tanulásban
Tartsd a kapcsolatot az iskolával

  • Sok iskola kínál lehetőséget online tanulásra. Ellenőrizd az iskolai feladatokat, és biztosítsd, hogy a gyereked észszerű ütemben haladjon a feladataival. Lehetséges, hogy segítened kell neki a készülékek kezelésében, a válaszok begépelésében.
  • Ha technikai problémátok van, vagy túl nehezek a feladatok, lépjetek kapcsolatba az iskolával.

Alakítsatok ki rugalmas tanulási rutint

  • Legyen meghatározott lefekvési és felkelési idő hétfőtől péntekig.
  • Jusson idő minden nap a szabadidős tevékenységekre, az egészséges étkezésre és a nassolásra, valamint a mozgásra is.
  • Legyen némi rugalmasság is a napirendben — nem gond, ha vannak eltérések egyes napokon.

Vedd figyelembe a gyerek életkorát

  • Az otthonmaradásra való ráhangolódás más és más lehet óvodásoknak, általános iskolásoknak és középiskolásoknak. Készítsd fel a gyerekeidet arra, hogy mire számíthatnak, kérdezd meg, hogyan viselik az iskola helyetti otthonmaradást.
  • Gondold át, hogyan maradhatnak kapcsolatban a barátaikkal anélkül, hogy személyesen találkoznának.

Tedd élvezetessé a tanulást

  • Foglaljátok el magatokat kézműves foglalkozásokkal, kirakós játékozzatok, fessetek, rajzoljatok, készítsetek valamit
  • Az önálló játék helyettesítheti a hagyományos tanulást. Bátorítsd a gyereked, hogy építsen erődöt ágyneműkből, vagy gyakorolja a számolást építőkockákkal.
  • Gyakoroltasd a kézírást és a nyelvtant családtagoknak írt levelek segítségével. Ez remek mód a kapcsolattartásra is, a távolságtartás megtartása mellett.
  • Írj naplót a gyerekkel közösen, dokumentáljátok a jelenlegi helyzetet és vitassátok meg a tapasztalataitokat.
  • Játssz le hangoskönyveket, illetve nézz utána, hogy a helyi könyvtár nem szervez-e virtuális programokat.

Forrás: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/children.html