Húsvéti nyuszi: Szórakoztató mese, vagy káros mítosz?

2018.03.29.

Húsvéti nyuszi: Szórakoztató mese, vagy káros mítosz?

A világ minden tájáról sok szülő készül már a húsvétra. A gyerekek számára a húsvéti nyuszi alakja és meséje szorosan kapcsolódik az ünnephez. Viszont, ahogy idősebbek lesznek, fel kell készülni néhány kihívásra.

Vajon traumát okoz-e a gyereknek,
ha megtudja, hogy amiben eddig hitt, az nem létezik?


A húsvéti nyuszi mellett a Mikulás alakja is olyan szimbolikus lény, amiben kezdetben még minden gyerek hisz. Létezésükben való hit segít nekik az igazság és a jóság megismerésében, fejleszti a fantáziájuk és hozzájárul szellemi fejlődésükhöz.

Egy 2011-es tanulmány megállapította, hogy az átmenet kb 6 éves korra tehető. Ideális esetben ekkor a gyermek már meg tudja különböztetni a valóságot a mesék világától. Felismerik, hogy a mesékben szereplő lények olyan dolgokat tesznek, amelyekre a valóságban senki más nem képes. A gyermekpszichológusok nagy része a realitással szemben ebben a korban még a mesevilág mellett teszi le a voksát. A kisebbek számára ez teszi még különlegesebbé az ünnepeket és hozzájárul a családi élet összetartásához is. Legyen ez húsvét, vagy karácsony, a családok együtt készülnek, saját hagyományokat teremtenek.

Kitől tudja meg?

A legtöbb esetben a mentális fejlődése során a gyerek maga fogja majd összerakni a képet, így nem csalódásként fog rögzülni benne. Évről évre egyre több dolgot tanulnak és több dologgal szembesülnek. Ezzel együtt folyamatosan fejlődik a világnézetük és más dolgok iránt érdeklődnek majd.

Más viselkedést eredményezhet, ha egy külső személy avatja be a titokba. Ha azt látjuk, hogy gyermekünk csalódott és rosszul érintette, beszéljünk vele a szokások eredetéről és adjunk egy valóságos keretet a történetnek.. Magyarázzuk el neki, hogy bár tényleg nem egy nyuszi hozza neki az ajándékot, mégis a húsvét egy fontos jelképe. A Mikulás esetén pedig meséljük el, hogy régen valóban élt egy jó ember, Szent Miklós aki a legenda szerint nagyon sokat segített a szegény embereken. Ezek a valódi értékek is inspirálják a gyerekeket.

A legtöbb esetben így nem fog maradandó sérülést okozni egy gyermek számára mikor szembesül a tényekkel. Ha a titokra már fény derült, biztosítsuk a gyermeket arról, hogy ettől az ünnep még ugyanaz marad. Bevonhatjuk a készülődésbe, az ajándékkészítésbe, esetleg segíteni meglepni a kisebb testvéreket.

Az ünnepek, csodákkal teli mesevilágát igénylik a gyerekek, és kilépnek majd belőle mikor megérettek rá. Semmiképp ne erőltessük rájuk az igazságot, ha az látjuk még nem állnak készen. Nem kell aggódni, ha túlságosan elhúzódik a gyermeki hit. Többnyire 9 éves korra a gyermek már elég fejlett logikai és realitás érzékkel rendelkezik.

Ritka mikor maguk teszik fel a nagy kérdést a szülőknek. Ilyenkor a legjobb a ha visszakérdezünk, neki mi a véleménye. A válaszból már sejteni fogjunk hogyan kell reagálnunk.


Forrás: theconversation.com