IBS

2010.09.17. - Írta: dr. Kolbenheyer Erik, gasztroenterológus

Címkék: hasfájás IBS
IBS

Megszokhattuk már, hogy valamilyen új hangzású betegség mögött ismert tünetekkel, panaszokkal találkozunk. Valószínűleg, jelen cikk elolvasása után is többen ismernek rá hosszú évek óta fennálló betegségükre. Az irritabilis bél szindróma – továbbiakban IBS – a reflux betegség mellett, a leggyakoribb emésztőszervi betegség. Jelen, rákbetegségekben bővelkedő korunkban talán még örülhetünk is egy olyan betegségnek, ahol a hasi panaszok hátterében nem rosszindulatú elváltozásra kell gondolnunk. Ahhoz azonban, hogy eljuthassunk az IBS diagnózisának kimondásáig, megfelelő kritériumoknak kell teljesülnie. Ha az anamnézisen és a fizikális vizsgálaton túl további eszközös vizsgálatokkal akarjuk megerősíteni elképzelésünket, akkor azt tapasztaljuk, hogy a számos hasi panasz ellenére csupa negatív eredményű vizsgálati leletet gyűjtöttünk össze. A diagnosztika tehát egyéb betegségek kizárására épül, amikor más kóros elváltozások jelenlétét kizárva, a továbbra is fennálló panaszokat, tünetegyüttest összefoglalóan IBS-nek nevezzük. Ez a betegségcsoport nem szervi, nem organikus, hanem funkcionális eredetű, tehát működés zavar következményeként alakul ki.

Milyen tünetek esetén gondolhatunk IBS-re?

• Visszatérő görcsös hasi fájdalmak,
• szorulás vagy lazább, nyákos székürítés, hasmenés,
• haspuffadás, fokozott gázképződés,
• a panaszok akár éjjel is jelentkezhetnek.

A felsorolt tünetek egy részével találkozhatunk a vastagbél daganatos betegségeinek vészjelző tüneteinél is, tehát a tünettanban átfedés van. Mégis vannak olyan állapotok, amelyek ismerete esetén könnyebben fogalmazódik meg a diagnózis. A tartós stressz, túlhajszoltság, hangulati zavar, depresszív hangulati állapot mellett gyakrabban találkozunk a kórképpel. A betegség bármely életkorban kialakulhat.

Fontos diagnosztikai kritérium, hogy a széklet speciális vizsgálata során sem mutathatunk ki szabad szemmel nem látható vért. A kezelés első lépése, hogy a pácienst megnyugtassuk, nem szervi megbetegedésben szenved, és nem arról van szó, hogy már a többedik orvos sem találja a betegségét. Az életvitel megváltoztatása, a szellemi terheltség mérséklése is jó hatású lehet. Az esetek többségében azonban gyógyszeres kezelésre kényszerülünk. Amennyiben az emésztőszervi betegségekkel kapcsolatban további részletek iránt érdeklődik, keresse fel a www.vastagbelrakszures.hu című honlapot.


Szakértőink

dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász



Bezár