Így vigyázz a memóriádra!

2018.07.19.

Így vigyázz a memóriádra!

Az, ahogyan élsz, ahogy a testeddel bánsz, amit megeszel és megiszol ugyanúgy hatással van a memóriádra, mint a fizikai egészségedre. Itt van öt dolog, amit te is megtehetsz testi és szellemi épséged érdekében.


1. Hatékony stresszkezelés


A napi feszültségek a túlterheltség és a stressz mindenki életében jelen van. Ez sok esetben koncentrációs zavarok képében is jelentkezhet. Emellett, a szorongás folyamatos érzése memóriazavarhoz vezethet. Ha a fent említett problémák gyomorgörccsel alvászavarral ingerlékenységgel párosulnak, akkor a stressz elhatalmasodott életünkön. Szellemi egészségünk érdekében és memóriánk védelmében érdemes pihenni, relaxálni kicsit. Mély légzés, meditáció és jóga alkalmazása egy tudatos életmódban nagyon sokat segíthet.

2. Jó éjszakai alvás.


A jó éjszakai alvás elengedhetetlen az emlékek elraktározásához. Pihenés és alvás idején is dolgoznak agysejtjeink. Alvás alatt az agy megerősíti a memóriatartalmakat. Ha valami újat tanultunk, egy jó alvást követően jobban emlékszünk rá. Akik nem alszanak jól éjszaka, inkább feledékenyebbek, mint akik jól alszanak. Sajnálatos módon az álmatlanság kezelésére használt gyógyszerek szintén károsíthatják a memóriát és az általános agyműködést. Éppen ezért a legjobb, ha először megpróbálsz javítani az alvási szokásaidon, és csak akkor fordulsz gyógyszerhez, ha ezek a lépések nem segítenek.

3. Tedd le a cigit


Könnyebb mondani, mint megtenni. Ez biztos. De, ha további motivációra van szükséged, tudd, hogy a dohányzóknak nagyobb a hajlamossága a korral kapcsolatos memóriavesztésre és más memóriaproblémákra, mint a nem dohányzóknak. Erősen csökkenhet a hosszú távú memória képessége is. Kutatók arra is rájöttek, hogy a passzív dohányzás is okozhat memória problémákat. Így érdemes törekedni a füstelkerülésére is.

4. Ha alkoholt fogyaszt, mérsékelten.

A túl sok alkoholfogyasztás növeli a memóriavesztés és a demencia kockázatát. Az alkoholizmussal küzdő embereknek nehézséget okoz a rövid távú információk tárolása feladatok ellátása. Az alkoholfogyasztáshoz kapcsolódó drasztikus memóriaveszteséget Korsakoff-szindrómának nevezik. A betegségben a hosszú távú B1-vitamin-hiány, kombinálva az alkohol hatásaival, hirtelen és drámai amnézia kialakulásához vezethet, melynek kimenetele akár halálos is lehet.

5. Védd az agyat a sérülésektől.

Egy fejsérülés a memóriavesztés egyik fő oka lehet, amely növeli a demencia kialakulásának kockázatát is. Nagyon fontos, hogy mindig a megfelelő felszerelést használjuk sportolás során. Kerékpározás, motorozás, gördeszkázás, síelés közben mindig viseljünk sisakot. Az autóbalesetek következménye nagyon gyakori következménye a fejsérülés. Ezért mindig használjuk a biztonsági övet, hiszen életet is menthet. A biztonság érdeképen pedig mindig keresse fel orvosát, ha beütötte a fejét. Az agykárosodás tünetei: görcsök, végtaggyengeség, hányás, összefüggéstelen beszéd. Ezen tünetek észlelése esetén sürgősségi ellátásra van szükség! 

Forrás: https://www.health.harvard.edu