Immunerősítő szerek

Az orvos válaszol

2011.01.28. - Írta: dr. Nagy Andrea

Immunerősítő szerek

Kedves Doktornő!

Szeretném 11 éves kisfiamat megóvni a betegségektől, mint influenza, degeneratív betegségek. Milyen táplálékkiegészítőt érdemes adni, immunrendszer erősítésére? Egyáltalán van értelme ezeknek?

Hatékonyak lehetnek?

Várom és köszönöm válaszát!

L. Mariann

Kedves Anyuka!

A legjobb immunerősítő módszer az egészséges életmód és az egészséges táplálkozás.

Az egészséges életmódról nyilván sokat hallott, melynek lényege a nappali aktív élet, rendszeres sport (nem a versenysport) és az éjszakai kielégítő pihenés. Fontos, hogy az egyén jól érezze magát a bőrében otthon és a munkahelyen-iskolában. Ebben az ideális helyzetben az egyén csekély stresszhatásnak van csupán kitéve.

Az influenza elleni legjobb védekezés a védőoltás. Ezt számos, a szakmai szabályok szerint történt vizsgálat egyértelműen megerősíti. Többféle oltás van forgalomban, házi gyermekorvosa az épp elérhetőről tájékoztatni tudja éppúgy, mint az oltás módjáról.

A degeneratív betegség ellen bizonyítottan hatékony kezelés nincs. Ez ellen csak az előbb említett életmód nyújthat valamelyes védelmet.

Manapság egyre inkább megalapozottnak mondható a probiotikumok szerepe az immunvédekezésnek. A „probiotikumok” úgynevezett „jó” baktériumok, melyek a bélrendszerben élnek. Ha kellően nagy számban vannak jelen, megakadályozzák az emberi szervezet számára káros kórokozók elszaporodását, és így ezek nem betegítek meg a szervezetet. Sokféle probiotikus készítmény van forgalomban, ezek körül egyik sem igazolhatóan jobb a másiknál, a választásban a hozzáférhetőségen túl a vásárló pénztárcája a döntő. Élelmiszerekkel is vihetünk be a szervezetünkbe probiotikumokat, elsősorban tejtermékekben pl. kefír, joghurt. Ezek megfelelő mennyiségben ugyanolyan jók, mint a táplálékkiegészítők.

Immunerősítő hatásúak azok a multivitamin-készítmények, melyek C-vitamint, A-vitamint v. előanyagát, a béta-karotint, D-vitamint és szelént tartalmaznak. Ezek az úgynevezett antioxidánsok. Nem érdemes azonban mega-dózisokat (túl nagy adagot: a napi szükségletnek megfelelő vagy annál nagyobb adagokat) szedni, mert ezeknek kedvezőtlen hatásuk lehet.

Kb. két évtizede van forgalomban egy BRONCHO-WAXOM nevű készítmény, mely szájon át adott védőoltásnak felel meg. A környezetünkben lévő leggyakoribb kórokozók antigénjeit tartalmazzák. Az utasítás szerinti alkalmazás mellett ritkábban lépnek fel a banális fertőzések.

A közelmúlt jelent meg a piacon az IMMUNOTROFINA nevű szer, mely a felső légúti infekciók megelőzése mellett a felső légúti infekciók kiegészítő kezelésére is alkalmazható, csökkenti a betegség időtartamát és enyhíti a betegség lefolyását.

Az Immunotrofina legfontosabb hatóanyaga a foszfoglukán. A vékonybélből szívódnak fel, ahol a makrofágok vagyis falósejtek bekebelezik őket, majd eljuttatják a molekulákat az elsődleges immunrendszerekbe, például a csecsemőmirigybe, a lépbe, a csontvelőbe. A foszfoglukán molekulák a fehérvérsejtek egyik csoportjához, a neutrophyl granulocytákhoz kapcsolódnak, ezáltal létrejövő komplex gyorsan és hatékonyan tud reagálni a szervezetet ért különféle fertőzésekre. Tehát az immunrendszer első védelmi vonalát képező makrofágok vagyis a falósejtek aktiválódnak, és láncreakciót indítanak el, ezáltal az immunrendszer hatékonyabban tud fellépni a virális és bakteriális infekciókban.

Mint említettem, új készítményről van szó, nincs vele még igazán tapasztalat, és ez veszélyeket is rejt magában.

Üdvözlettel:

dr. Nagy Andrea