Itt az őszi allergiaszezon

- Írta: DA

Itt az őszi allergiaszezon

A különböző növényallergiákat elsősorban a tavasszal szokás összekötni, pedig az ősz hasonlóan kritikus ilyen szempontból. Ráadásul a természetes folyamatokra gyakran az olyan mesterséges tényezők is rátesznek egy nagy lapáttal, mint például a fűtés.

A különböző fákból és füvekből eredő allergének a levegőben terjednek tavasszal, nyáron és ősszel, irritálva az emberek orrát, szemét, fülét és száját, kiváltva a jellegzetes allergiás reakciókat. A leggyakoribb őszi allergia a parlagfűhöz kötődik, ami augusztus elejétől-közepétől októberig éli szezonját Európában és Amerikában. Kellemetlen tüneteitől rengetegen szenvednek ezekben a hetekben: tüsszögést, orrfolyást, viszkető orrot, kaparó torkot és könnyezési rohamokat okoz.

Kevesen tudják, hogy emellett a lehulló levelek és a természet közelgő álmával egyre nagyobb mértékben rothadó, elpusztuló vegetáció különböző mikroszármazékai is erősen hozzájárulnak az allergiás tünetekhez. Ezek az anyagok szintén a levegőben terjednek, kis részecskéik észrevétlenül bejutnak a légutakba, és asztmatikus tüneteket okoznak. Az ősz ráadásul hagyományosan vírusszezonnak is számít, ez a megfázások és az influenza nagy időszaka is. Mivel a fenti tényezők mind összeadódnak, néha kifejezetten nehéz eldönteni, éppen mi is okozza a kellemetlen problémákat: allergia vagy fertőzés.

És hogy mi a megoldás? Biztosan nem az, hogy otthon maradunk, hiszen az ősz a fűtésszezon kezdete is, márpedig a fűtés – legyen az akármilyen formájú vagy technikájú – nemcsak a házipor mozgásába segít be nagyban, de egyben szárítja is a levegőt. A száraz levegő pedig szintén kiváló táptalaj minden orr- és tüdőallergiás szimptóma számára, a kiszáradó nyálkahártyák ráadásul nem biztosítanak megfelelő ellenállást a fertőzésekkel szemben, az orrunk belseje pedig feldagad ilyenkor. Az ideális otthoni páratartalom 35-50 százalékos, de eközben az átlagos lakásokban és irodákban ez az érték nem szokta elérni a 20 százalékot sem. Párologtassunk tehát minden lehetséges módon, akár a radiátorra tett bögre víz, akár az e célra gyártott és rendszeresített készülékek valamelyike segítségével. Takarítsunk minél gyakrabban, és próbáljuk meg átvészelni a nagyjából novemberig tartó kritikus időszakot – akkorra ugyanis már hidegebbre fordul az idő, és megszűnnek a nagyobb ingadozások, amelyek következtében egyszer meleg van, egyszer hideg.