Készüljünk a télre!

- Írta: Dr. Radosits Károlyné (szakgyógyszerész)

Címkék: vitaminok vitaminok
Készüljünk a télre!

Olyan nagyon áhítottuk a nyarat, s ím már el is szaladt mellettünk, hátrahagyva megtompult fényeit. Reggelente fázósan húzódunk össze. 

„Köd szitál, hull a dér, lepörög a falevél
Földre szökik szemétnek, aki éri, ráléphet.” Jó lesz felkészülni a hidegebb napokra! Kevesebbet mozgunk, elfogynak tányérunkról a gyümölcsök, zöldségek. Lassan kikopnak tartalékaink, és ekkor meggyengülve indulunk a téli járványok hadszínterére.
Kerüljük el ezt, és próbáljuk magunkat egyensúlyi állapotban tartani, megelőzve a vitaminhiány okozta betegségeket. Induljunk és nézzünk körül mit tehetünk egészségünk érdekében.

Mik a vitaminok?

Táplálék útján kis mennyiségben a szervezetbe jutó szerves anyagok, amelyek jelenléte nélkülözhetetlen az emlős szervezetek számára fontos élettani folyamatok fenntartásához.
Aszerint, hogy a táplálékból zsíroldószerekkel vagy vízzel vonhatók-e ki, a vitaminokat két nagy csoportra osztjuk:

zsíroldékony: A-vitamin, D-vitamin,
  E-vitamin, K-vitamin;
vízoldékony: B-vitaminok, C-vitamin,
  P-vitamin, F-vitamin.

Vitaminhiány

Ha a szervezet vitaminigénye nagyobb, mint a vitaminbevitel, akkor vitaminhiány fejlődik ki, amelynek tünetei a megfelelő vitamin bevitelével azonnal enyhülnek, illetve megszûnnek.
Az elsődleges vitaminhiány okai (a szervezetbe jutó vitaminok mennyisége csökkent):

  • rossz táplálkozás (diéta, fogyókúra),
  • elégtelen táplálkozás (idős emberek, fizikai igénybevétel, alkoholizmus).

A másodlagosan kialakuló vitaminhiány okai (a szervezetbe jutó vitaminok mennyisége elég lenne, de a szervezet nem tudja megfelelően hasznosítani):

  • gyógyszerszedés (pl. antibiotikum kezelés után kialakuló B vitaminhiány, fogamzásgátlók szedése közben B6 vitaminhiány stb.),
  • bélflóra pusztulás (pl. kemoterápiás kezelést követően),
  • felszívódási zavar (pl. gyomorbél hurut, alkoholizmus),
  • megnövekedett vitaminszükséglet (pl. terhesség, szoptatás, lázas állapotok).

Melyiket válasszuk?

A rendelkezésre álló multivitamin és ásványi-anyag kombinációk segítségével növelhetjük szervezetünk ellenállóképességét. Az utóbbi időben ez az a termékkör, amely a legjelentősebb mértékben bővült a gyógyszertárakban. A hírforrások számos jobb készítményt kínálnak korra-nemre való tekintettel.
Szakemberként az öngyógyszerelést semmiképpen sem ajánlom. Először győződjünk meg arról, hogy nekünk vagy gyermekünknek, helyes táplálkozás mellett szükségünk van-e erre a pótlásra. Hangoljuk össze az adott terméket a már rendszeresen szedett gyógyszerekkel (pl. véralvadásgátlók, káliumpótlók, vitaminok). Egyszerre több készítményt ne használjunk, súlyos túladagolás léphet fel!
Megelőzés érdekében célszerû évente két alkalommal kúraszerûen (napi egyszeres adagolásban) vitaminkészítményeket használni:

  • 0-2 éves korig: szirupok,
  • 2-4 éves korig: pezsgőitalok, rágótabletták,
  • 4 év felett: filmtabletták, kapszulák.

Gyermekeknek speciális összetételû termékeket kínálnak megemelt ásványi-anyagtartalommal a fogzás, illetve a fokozott csontfejlődés miatt.
Különös figyelmet érdemelnek a terhes és a szoptató nők részére forgalomba hozott vitamin készítmények, hiszen ebben az időben igencsak megnövekszik a szervezet igénybevétele.
A palettán kiemelt helyet foglalnak el a szépségvitaminok. Összetételeik jótékonyan hatnak a hajra, a körömre, az ekcémára hajlamos bőrre.
A napi egy-, kétszeres adagolás kényelmes, pontos. A jobb felszívódás érdekében étkezés közben alkalmazzuk. Ha családunk több tagja is pótolni szeretné vitamintartalékát, válasszuk a családi kiszereléseket.
Mértékkel, egy lépéssel a baj előtt!

Jó egészséget kívánok!