Ki mint veti ágyát...

2010.03.17. - Írta: dr. Szakács Zoltán, alváskutató

Ki mint veti ágyát...

Mindannyiunk vágya, hogy reggel kipihenten, frissen ébredve az egész napot teljes testi és lelki egészségben töltsük. Ehhez azonban szükséges, hogy az alvásunk harmonikus és tökéletes legyen. Alvásunkat sokféle betegség, pszichológiai, fizikai behatás zavarja. Szervezetünk próbálja megóvni ezt a területet, de gyakran kiszolgáltatott az őt ért káros hatásnak. 

Természetesen az egyik legfontosabb, hogy teremtsünk állandóságot és rendszerességet alvásunk számára. Az a környezet, amelyben alszunk, legyen állandó és lehetőleg optimális szervezetünk számára. Legyen megfelelően csendes, sötét, hőmérséklete és páratartalma is legyen optimális. Az ágyat, amelyet az alvásra használunk kényelmes párna, és matrackeménység jellemezze. Az elalvásunk időpontja rendszeres legyen, körülbelül ugyanabban az időpontban, lehetőleg éjfél előtt kerüljünk ágyba.
Tapasztaljuk ki, mennyi az az alvásigény, amely elégséges számunkra, és ezt az időmennyiséget mindenképpen aludjuk meg. Az éjszakázások általában lerontják az alvásminőségünket. Három műszakban dolgozók nagyon gyakran szenvednek különféle elalvásos, átalvásos zavarokban. Azokban a családokban, ahol nem tudják biztosítani a külön alvás lehetőségét, ahol több gyerek, esetleg az egész család egyetlen helyiségben éli életét, bizony az alvásproblémák jóval gyakrabban jelentkeznek a későbbiekben.
Alvásunk akkor válik kórossá, ha az általunk biztosított feltételek ellenére panaszunk van a reggeli ébredéskor, állandóan kialvatlanságot érzünk, az egész munkanapunkat átkísérő fáradtság, tompaság, a dekoncentráltság kifejezetten zavar minket. Ez már kóros jelenség.
Az aluszékonyság, az alvás zavarának egyik leggyakoribb nappali tünete. Mögötte az alvás organikus betegségei állnak, amelyek kivizsgálása megfelelő szakorvosi, alvásambulanciai előzetes adatfelmérés alapján, erre a célra szakosodott alváslaboratóriumban történik. Itt a betegeket éjjelente testükre ragasztott elektródákkal vizsgálják, keresve azt a kórfolyamatot, amely alvásunkat, főleg mélyalvásunkat zavarja. Alvásunk ciklusokból áll: felületes alvás, mélyalvás és álomfázis ciklusosan váltja egymást az éjszaka folyamán egészen reggelig. Ha ezt a struktúrát valamilyen belső kórfolyamat zavarja, akkor már megjelenik a reggeli kialvatlanság és az aluszékonyság, illetve a gyakori éjjeli felébredés is jelen van. Ilyen például, amikor horkolásunk zavarja az éjszakánkat.

Ha reggelre magasabb a vérnyomásunk, mint az esti lefekvéskor, ha gyakran kelünk fel az éjszaka során vizelni, ha reggeli kialvatlanság, és a nappali aluszékonyság mellett a hálótársunk beszámol az igen erős és szaggatott csenddel, felhorkantással jellemzett horkolásokról, akkor nagy valószínűséggel éjszakai garatelzáródásos betegségben szenvedünk, amellyel feltétlenül orvoshoz kell fordulnunk. Ilyenkor a magas vérnyomás betegség kialakulása, a szívinfarktus, és az agyi keringészavarokra való hajlam jelentősen megnő.

Zavartalan alvás mellett is előfordul rendszeres nappali aluszékonyság. A narkloepszia nevű betegségben szenvedők, nappal, hirtelen, teljesen váratlanul álomba zuhannak. Gyakran érzelmi felindulás kapcsán, egy nevetés, egy sírás ejti őket álomba hirtelen. Izmaik feszüléses állapota is gyorsan lecsökken, és akár össze is esnek hirtelen álomba szenderülésüknek megfelelően. Mindezek a tünetek azok, amelyek egyértelműen alváslaboratóriumi kivizsgálás indikációját jelentik. Ma ezeket az alvás betegségeket már sikeresen tudjuk kezelni. 


Szakértőink

dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter



Bezár