Koffein kalauz

2011.08.21.

Koffein kalauz

Ha reggel remegő kézzel indul a konyhába, és úgy érzi, hogy a nap csak egy csésze kávéval kezdődhet, kérjük, olvassa el az alábbi koffein útmutatót. A koffein olyan stimuláló szer, amely hatással van a hangulatra és a viselkedésre. Tíz gramm elfogyasztása, amely 80-100 csésze kávénak felel meg, halálos lehet. Egyénenként nagyon különböző lehet, hogy a szervezet a koffeint mennyire „bírja”. Mit is tudunk erről a stimuláló szerről?

 

  • A kof­fe­in ha­tás­sal van a han­gu­lat­ra: ki­sebb, vagy kö­ze­pes mennyi­sé­gű ká­vé fel­dob­ja az em­bert, és fo­koz­za a kon­cent­rá­ló­ké­pes­sé­get. Ez­zel szem­ben nagy adag kof­fe­in fe­szült­sé­get és szo­ron­gást okoz. Azok­nál, akik ér­zé­ke­nyek a kof­fe­in­re, már csu­pán 250 mg kof­fe­in (más­fél-két csé­sze ká­vé) el­fo­gyasz­tá­sa után is fel­lép­het­nek mér­ge­zé­ses tü­ne­tek. Az erős ká­vé­sok­nál, akik na­pon­ta hat-hét csé­sze ká­vét fo­gyasz­ta­nak, és szer­ve­ze­tük jól to­le­rál­ja a kof­fe­int, bi­zo­nyos mér­té­kű szo­ron­gás lép­het fel.
  • „El­vo­ná­si tü­ne­tek” je­lent­kez­nek azok­nál, akik­nek a szer­ve­ze­te hoz­zá­szo­kott a kof­fe­in­hez, a ká­vé meg­vo­ná­sa fá­radt­ság­ér­ze­tet, de­pres­­szi­ós és szo­ron­gá­sos tü­ne­te­ket okoz­hat. Akik rend­sze­re­sen ká­véz­nak, ügyel­je­nek ar­ra, hogy fo­lya­ma­to­san pó­tol­ják a szer­ve­ze­tük­ben lé­vő kof­fe­in men­­nyi­sé­gét! A na­pi ká­vé­adag meg­vo­ná­sa rossz­ked­vet, gyen­ge­sé­get okoz. A reg­ge­li le­vert­ség ér­zés, vagy a hét­vé­gi fej­fá­jás, ami­kor a szo­ká­sos­nál to­vább al­ha­tunk, a kof­fe­in­meg­vo­nás tü­ne­tei le­het­nek, ame­lyek egy csé­sze ká­vé fel­hör­pin­té­sé­vel eny­hít­he­tők. Ha te­hát sze­ret­ne le­szok­ni a ká­vé­zás­ról, fon­tos, hogy fo­ko­za­to­san csök­kent­se a na­pi ada­got!
  • A menst­ru­á­ció alatt fo­gyasz­tott ká­vé men­­nyi­sé­ge be­fo­lyá­sol­ja a kli­max idő­sza­ká­ban je­lent­ke­ző tü­ne­tek erős­sé­gét. Egy, az Egye­sült Ál­la­mok­ban vég­zett ku­ta­tás sze­rint azok a nők, akik nem ta­pasz­tal­tak ma­gu­kon kli­ma­xos tü­ne­te­ket, vi­szony­lag kis men­­nyi­sé­gű ká­vét fo­gyasz­tot­tak a meno­pa­u­zát meg­elő­ző idő­szak­ban. Akik­nek vi­szont erő­sek vol­tak a kli­ma­xos tü­ne­tei, több ká­vét it­tak fi­a­ta­labb ko­ruk­ban. Ügyel­ni kell azon­ban ar­ra, hogy bi­zo­nyos, a kli­max tü­ne­te­it eny­hí­tő gyógy­szer kof­fe­int is tar­tal­maz­hat!
  • Egy nem­ré­gi­ben kö­zölt ku­ta­tás sze­rint, amely­ben négy­száz ál­la­po­tos nő vett részt, azok­nál a kis­ma­mák­nál, akik na­pon­ta kö­rül­be­lül 300 mg kof­fe­int fo­gyasz­tot­tak (ez a men­­nyi­ség kö­rül­be­lül há­rom csé­sze ká­vé­nak, vagy ki­lenc po­hár kó­lá­nak fe­lel meg), nem for­dult elő na­gyobb szám­ban ko­ra­szü­lés és fej­lő­dé­si rend­el­le­nes­ség. Mind­ez alá­tá­maszt­ja azt a fel­té­te­le­zést, hogy na­pi há­rom csé­sze ká­vé el­fo­gyasz­tá­sa még nem ká­ros a szer­ve­zet­re.
  • Fel­mé­ré­sek sze­rint a kof­fe­in kal­ci­um­hi­ányt okoz, így nő az esé­lye a csont­rit­ku­lás ki­ala­ku­lá­sá­nak. Or­vo­sok sze­rint az em­lí­tett be­teg­ség meg­előz­he­tő a na­pi adag­nak meg­fe­le­lő men­­nyi­sé­gű kal­ci­um és két-há­rom csé­sze ká­vé el­fo­gyasz­tá­sá­val. A kof­fe­int tar­tal­ma­zó ita­lok fo­gyasz­tá­sa az olyan kal­ci­um­ban gaz­dag ita­lok he­lyett, mint a tej, kal­ci­um­hi­ány­hoz ve­zet­het, de a leg­na­gyobb ve­szélyt a cson­tok­ra még­is a do­hány­zás je­len­ti. Ha rá­adá­sul ezt „meg­fe­jel­jük” né­hány csé­sze ká­vé­val, a ve­szély még fo­ko­zot­tab­ban je­lent­ke­zik. A leg­fon­to­sabb te­hát az, hogy a ká­vé­zás mel­lett gon­dos­kod­ni kell a meg­fe­le­lő men­­nyi­sé­gű kal­ci­um­be­vi­tel­ről is.
  • A kof­fe­in fo­koz­hat­ja az asz­pi­rin ha­tá­sát, így bi­zo­nyos ese­tek­ben eny­hí­ti a fej­fá­jást, mi­vel szű­kí­ti az agy vér­edé­nye­it. Ha nincs le­he­tő­ség erő­sebb fáj­da­lom­csil­la­pí­tó be­vé­te­lé­re (pél­dá­ul ter­hes­ség ese­tén), egy csé­sze ká­vé, vagy bár­mely más, kof­fe­int tar­tal­ma­zó ital se­gít­het a fáj­da­lom le­küz­dé­sé­ben.