Kommunikáció a babával

Kommunikáció a babával

A baba első éve rengeteg változással fog járni és nem csak a pelenkázásra kell gondolni.

Az első mosolytól, nevetéstől kezdve az első "mama" vagy "apa" szótól kezdve a babák szeretnek a saját nyelvükön kommunikálni és azt remélik, te is "bababeszéddel" válaszolsz nekik. Az első év során sokat tehetsz azzal, hogy kommunikációra biztatod a babát. Ez rendkívül egyszerű, csak mosolyognod, beszélned, énekelned és olvasnod kell neki.

Hogy miért fontos a babával kommunikálni?


Mert a nyelvi és a beszédkészség mielőbbi kialakulása később segíteni fog neki az írás, olvasás és a társalgás képességeinek kialakításában, ami akár az egész életére hatással lehet. Figyelj rá és mosolyogj. A kisbabák már jóval azelőtt, hogy beszélni tudnának meg tudják érteni, hogy nagyjából mit mondasz nekik. Az érzelmeidet is képesek leolvasni.

Kísérd szerető figyelemmel a baba kommunikációját


Mosolyogj gyakran a babára, különösen akkor, ha gügyögő vagy más hangokkal próbál kommunikálni. Ha a baba "beszél" hozzád, ne nézz félre, nevess rá, de ne szakítsd félbe.
Légy türelmes, amikor próbálod megérteni, mit akar "mondani" a baba, figyeld az arckifejezését is, hogy megtudd, örömöt vagy bánatot akar kifejezni.
Próbálj meg időt szakítani rá, hogy szerető gondoskodással meg tudd érteni, mit próbál közölni a baba, akkor is, ha egyébként sok a tennivalód.

Utánozd a babát


A bababeszéd mindkét irányba működik. Ha utánzod, amit a baba mondani próbál, ezzel azt jelzed, hogy fontos számodra, amit mond.

Felváltva "beszéljetek" a babával bababeszédet használva, hogy megtanulja, hogy működnek a felnőtt beszélgetések. Utánozd a baba olyan "szavait", mint a "ba-ba" vagy a "gu-gu", aztán várd meg, hogy újabb hangot adjon ki és ismételd meg azt is. Próbáld meg utánozni amit "mondott", akkor is, ha nem értetted tisztán. Mosollyal és az arckifejezésének utánzásával erősítsd a kommunikációt. Utánozd a kézjeleket is, a babák ezzel a módszerrel is kommunikálnak.

Beszélj minél gyakrabban a babához


A baba szereti hallgatni, ahogy beszélsz különösen, ha hozzájuk szólsz és ha kellemes, boldog a hanglejtésed. A babák úgy tanulnak beszélni, hogy utánozzák a hangokat, amiket hallanak. Vagyis minél többet beszélsz hozzá, annál gyorsabban fejlődik ki a beszédkészsége.

Sok felnőtt magas hangon, nyájasan használja a bababeszédet, ez a női hangra jellemző, amit a babák a táplálkozással és a biztonsággal kötnek össze. A bababeszéd nem fogja akadályozni a felnőttekre jellemző hangsúlyok későbbi elsajátítását.

Fejleszd a baba koncentrációs képességeit úgy, hogy beszélsz velük a nap minden szakaszában arról, amit éppen csináltok. Beszélj hozzá etetéskor, öltöztetéskor, amikor viszed valahová és fürdetéskor, hogy megtanulják a szavakat az eseményekhez és a használati tárgyakhoz kötni. Ismételgess egyszerű szavakat, mint a "mama" vagy a "cumi", hogy a baba a jelentésükhöz tudja kapcsolni őket.

Így tanulnak beszélni


A szülők gyakran nem is tudják, hogy a gyerekük beszédkészsége velük született vagy kifejlesztett képesség. Minden gyerek más időpontban kezd el beszélni: vannak babák, akik már 12 hónaposan ki tudnak mondani szavakat, mások 18 hónapos korukig meg sem szólalnak, majd hirtelen egész mondatokat használnak.

1-3 hónap


A babák már a kezdet kezdetétől szeretik a hangod, a mosolyod és elcsendesednek vagy izgatottak lesznek, ha integetsz feléjük, beszélsz hozzájuk vagy énekelsz nekik. A bababeszéd általában a gügyögéssel kezdődik, majd kb. 2 hónapos korban elkezdenek magánhangzókat használni, például az "ó"-t. Sosincs túl korán ahhoz, hogy elkezdj felolvasni a babának, a hallott szöveg stimulálja az agy fejlődését. Sok babára nyugtatólag hat a zene és felismerik az egyszerű dalokat, mosolyognak, mozgatják a kezüket, lábukat, ha meghallják őket.

4-7 hónap


A babák ilyenkor már kezdik felismerni, hogy a bababeszédjük hatással van a szüleik viselkedésére. Ez bátorítja őket, többet "beszélnek" és figyelik a reakciókat, kísérleteznek többféle hanggal, hanglejtéssel, hol magasabb, hol mélyebb hangon gügyögnek éppen, ahogy a felnőttektől hallják.

8-12 hónap


Egyedi öröm a szülőknek, amikor meghallják, ahogy a "mama" vagy a "papa" szót először kimondja a baba. Az első néhány alkalom nem feltétlenül tudatos, még ilyenkor is általában csak kísérleteznek az olyan hangokkal, mint a "ga-ga", "da-da" vagy "ba-ba". Mosolyogj, tartsd a tekinteted a babán és ismételgess egyszerű szavakat neki minél többször a nap folyamán. Ezzel elősegíted, hogy a beszéd hangjai beépüljenek a fejlődésben lévő agyába. Ebben a korban a babák szeretnek kettesben lenni veled. Élvezik a játékokat, a dalokat, mondókákat.

Keresd fel az orvost, amennyiben


Az első évben a baba megfelelő fejlődését bizonyítja, ha a bababeszédre gügyögéssel vagy más hangokkal reagál, ha felismerik a "nem" szót és a saját nevüket, illetve képesek megérteni az olyan egyszerű kifejezéseket, mint a "gyere ide".

A nyelvi készségek kialakulása babánként nagyon eltérő lehet, de jobb félni, mint megijedni, ha a gyerek fejlődésével kapcsolatban kétségek merülnének fel. Vidd el minél több vizsgálatra és ha kétségeid vannak, érdeklődj az orvosnál, nincsenek-e problémák a hallásával vagy a nyelvi képességeivel. És ne felejtsd el: a baba imádja hallani a hangodat, úgyhogy ne szégyelld a bababeszédet.


https://www.webmd.com/parenting/baby/baby-talk#1