Kullancsriadó!

2014.05.21. - Írta: SzN

Kullancsriadó!

Magyarországon a kullancsok által számos – jellemzően az északi, illetve nyugati régióban fekvő – település, köztük Budapest is szinte járványosan fertőzötté vált az elmúlt években. A szakemberek szerint a vérszívó élősködők eddig nem tapasztalt mértékű elterjedése illetve elszaporodása mögött a globális felmelegedés áll, amely révén a kullancsok képesek áttelelni, és tavasszal tovább folytatni parazita életmódjukat.

A kullancsok sajnos többféle, akár igen súlyos betegséget is terjesztenek. Vérszívás közben a kórokozókat nyálukkal a gazdaszervezet vérébe juttatva okoznak fertőzést, nem utolsó sorban vírusos agyhártyagyulladást, illetve – baktériumok által terjesztett – Lyme-kórt és úgynevezett „nyúlpestist”, más néven tularémiát.

A legjobb védekezés: a megelőzés

A fő feladat a kullancscsípés elkerülése, amelyet leginkább riasztószerek alkalmazásával érhetünk el. Fontos tudni, hogy ezek hatása csak 3-4 órán keresztül tart, vagyis ha hosszabb ideig tartózkodunk kullancsok által fertőzött területen, a kullancsriasztó alkalmazását 3-4 óránként meg kell ismételni. Sokat segíthet az is, ha a túrázások alkalmával a nadrág szárát a zokniba tűrjük, illetve ha a túra után otthon, a kádban, még zuhanyozás előtt alapos „kullancsvizitet” tartunk. A „kullancsvizit” az egész testfelület átvizsgálását jelenti, beleértve nem utolsó sorban a hajas fejbőrt és a testhajlatokat is, amelyekben az atkaszerű vérszívók különös előszeretettel tartózkodnak.
Különösen körültekintően vizsgáljuk át gyermekeinket! Számukra sokkal kevésbé feltűnő saját testükön az élősködő felbukkanása, mint a felnőtteknek. Egy felnőtt nem ritkán azt megelőzően észreveszi magán a betolakodót, hogy az vérszívásba kezdhetett volna – a gyermek azonban nem!

A kullancs elleni védőoltásról

A kullancs elleni védőoltást a legcélszerűbb még a tavaszi túrázások megkezdése előtt beadatni magunknak, illetve gyermekeinknek – azonban ha még nem tettük volna, meg, sem késtünk le semmiről: sajnos, a kullancsok egészen az őszi lehűlésig veszélyt jelentenek...
A kullancs elleni védőoltás – mint minden más védőoltás – csak a kullancsok által terjesztett vírusbetegség ellen véd, azonban ez az egyetlen módja, hogy biztonsággal kivédjük a kullancsenchephalitist, vagyis a kullancsok által terjesztett agyvelő- és agyhártyagyulladást, és annak esetleges igen súlyos szövődményeit. A szokásos oltási menetrenddel egy hónap alatt szerezhetünk védettséget a fertőzéssel szemben, de szükség esetén ez az időtartam három hétre is lerövidíthető. Minden esetben egy év múlva, majd három évente rendszeresen emlékeztető oltást szükséges beadatni ahhoz, hogy a védettség továbbra is megmaradjon. Amíg az oltással megszerezhető védettség nem alakul ki szervezetünkben, szükség esetén mindig legyen nálunk kullancsriasztó, amit használunk is!

Védjük állatainkat is!

A gyakorló állatorvosok, illetve számos állattartó szerint is hasznos kedvenceinket is védeni a kullancscsípéstől. Sok állatorvos a kétszeres védelmet, a kullancsriasztó nyakörv és csepp együttes alkalmazását javasolja a biztos védelem elérése érdekében. Igaz, hogy egy „kullancsszezonban” így akár 10-15 ezer forintot is elkölthetünk a megelőzésre, viszont egyúttal abban is biztosak lehetünk, hogy kedvencünk semmilyen élősködők által terjesztett kórban nem betegszik meg, (és nem pusztul el), illetve nyugodtan alhatunk, tudva, hogy az állat nem adhat tovább a családtagoknak semmilyen, kullancsok által terjesztett fertőzését…