Kulturált szeszfogyasztással a reumás ízületi gyulladás ellen

- Írta: DÁ

Kulturált szeszfogyasztással a reumás ízületi gyulladás ellen

Az alkoholfogyasztásnak elsősorban az árnyoldalait szokás hangoztatni, pedig a mérsékelt italozás – azaz naponta egy-egy pohár bor vagy sör a vacsora mellé – bizonyítottan csökkenti a szívbetegségek, az agyvérzés és a cukorbaj kockázatát.

Egy friss és egyedülálló kutatás tanúsága szerint a jótétemények között innentől fogva a reumás ízületi gyulladás elleni védelmet is megemlíthetjük, ugyanis az absztinenseknek négyszer nagyobb esélyük van a betegség kialakulására, mint azoknak, akik hetente megisznak egy-három pohárkával.

A reumás ízületi gyulladás olyan idült autoimmun gyulladásos megbetegedés, amelynek követkzetében megvastagszik az ízületek belhártyája, gátolva ezzel a normális működést. Az ízület és a körülötte elhelyezkedő állomány a gyulladás következtében fokozatosan pusztulni kezd. A betegség pontos háttere csak részlegesen ismert, de a lakosság legalább egy százaléka szenved tőle, közülük nagyobb arányban okoz problémákat és mindennapi fájdalmakat a nőknek.

Az angliai Rotherhami Kórház kutatói összesen 873 reumás ízületi gyulladásban szenvedő és nagyjából 1000 egészséges embert kérdeztek ki alkoholfogyasztási szokásaikról. A fő kérdés az volt, az elmúlt hónap során hány napon fogyasztottak valamilyen szeszesitalt, emellett pedig alapos vizsgálatokat végeztek, köztük a röntgenfelvételektől kezdve egészen a teljes vérképvizsgálatokig. Az eredmények meglepőek voltak: azok esetében, akik az elmúlt egy hónap folyamán legalább minden harmadik napon megittak egy pohár italt, jóval kevésbé jelentkeztek a reumás ízületi gyulladás tünetei, mint az absztinenseken. A mértékletes italozás híveinek számító betegeknél pedig kevésbé voltak intenzívek a fájdalmak és az elváltozások, mint a szeszt messziről elkerülőknél.

Mindez persze nem azt jelenti, hogy aki alkoholt iszik, az garantáltan védett a betegséggel szemben. A kutatók szerint a reumás ízületi gyulladás kialakulásában genetikai, környezeti és hormonális okok egyaránt szerepet játszanak, vagyis az alkohol legfeljebb csökkentheti a kialakulás kockázatát, de teljes mértékben biztosan nem akadályozza meg azt a megfelelő hajlam esetén. A vizsgálatokat végző szakemberek még a jelenség hátterében meghúzódó okokról sem tudnak pontosan nyilatkozni: azt gyanítják, az alkohol immunaktivitást mérséklő hatása lehet a fő tényező, nem is beszélve a szesz enyhe fájdalomcsillapító tulajdonságairól.

Azt egyelőre nem tudni, hogy az elfogyasztott alkohol mennyisége és a tünetek csökkenése egyenes arányban állnak-e egymással, e téren további vizsgálatokra van szükség.