Már a csontom sem az igazi!

2010.09.29.

Már a csontom sem az igazi!

A mesék negatív hősét, a rút vasorrú bábát ritkán ábrázolják a könyvek illusztrátorai délceg termetûnek. Inkább görbe hátú, töpörödött, botra támaszkodó banyának. Az sem véletlen, hogy ha dédmamánkra gondolunk, emlékeinkben madárcsontú, hajlott hátú képe jelenik meg. A modern tudomány már megadta erre a választ, ma már tudjuk, hogy a csontritkulás miatt lett a sudár termetû lányból öreg korára bottal járó, fájó hátú nénike. De ma már ennek nem kell így lennie!

A csontritkulásra van gyógyszer, az oszteoporózis ma már időben felismerhető. A csontritkulás során a csont ásványi-anyag tartalma csökken, ezáltal törékennyé válik – tájékoztat Bart Marietta reumatológus, aki azt is elmondja, hogy ez kifejezetten civillizációs ártalom. Mert ugyan a klimax idején – a hormonháztartás megváltozása során, azaz a női nemi hormon hiányával kezdődik el a csontozat leépülése, ám a betegség kialakulásában „főszerepet” játszik a tunya, mozgásszegény életmód és a rossz táplálkozás is. A „családi örökség” szintén súlyosbító tényező, csakúgy mint a dohányzás, a kávé és az alkohol.

A törékeny csontról sok tünet árulkodik: lehet a beteg fáradékony, érezheti úgy, hogy „nem tartja a gerince”, kis mozdulatra, apró erőltetésre is hirtelen kialakulhat fájdalma, deformitások keletkezhetnek: görbületek, a testmagasság csökkenése, és az egyik legkellemetlenebb tünet, a törés. Azt mondják a csontritkulásra, hogy „néma” betegség, ugyanis sok esetben évekig tünetmentesen lappang, aztán egyszercsak egy rossz mozdulatra eltörik a beteg keze vagy lába. Éppen ezért fontos szerepe van a megelőzésben a szűrővizsgálatnak. A csontsűrűség mérésére különféle gépek szolgálnak. Ám ezt megelőzően, jóval korábban, már kisgyermekkorban érdemes figyelni a táplálkozásra, a fehérje-és kálciumdús étrend összeállítására. Aztán terhességkor, majd szoptatáskor is jó ügyelni a napi 1000-1500 gramm kálcium bevitelére, majd ugyanez a mennyiség javallt az idős korúaknak is.

Fontos tudni, hogy a csontritkulás nem csupán a hölgyek kiváltsága! Miután a férfiaknál is változik a hormonháztartás, idős korban őket is veszélyezteti ez a betegség. Elsődleges gyógyszere tehát a hormon, emellett azonban megfelelő D vitamin adag is szükséges, valamint csontépítő készítmények, csontbontást gátló szerek szedése is. A főorvos azonban figyelmeztet: a csontritkulás gyógyszeres kezelése egy életre szól! A betegség enyhítését szolgálja még a fizikoterápia, a különféle segédeszközök, az aktív torna és a balneoterápia.
Miután hazánkban több, mint egymillió ember szenved csontritkulásban, az országban létrejött egy Oszteoporózis beteg klub-hálózat. Kerületenként, megyénként oszteoporózis centrumok működnek, ahol a betegség szenvedő alanyai és hozzátartozóik kicserélhetik véleményüket, ismeretterjesztő előadásokat hallhatnak a szakemberektől.