Megcsípett!

- Írta: betegvagyok.hu

Megcsípett!

A mézédes görögdinnye, vagy éppen a gömbölyű, lédús őszibarack hívatlan vendégeket is az asztalunkhoz csalogat. A nyári csípések nemcsak kellemetlenek, sőt fájdalmasak, sokszor veszélyesek is lehetnek.  A méhcsípés a szájban külö­nö­sen veszélyes, mert a pillanatok alatt kialakuló duzzanat fulladást okozhat, ha nincs a közelben gyors elsősegélynyújtásra lehetőség. Sok méh vagy darázs egyidejű csípése végzetes lehet. Többször elő­for­duló csípések hatására túlér­zé­kenység vagy tartós csalánkiütés alakulhat ki.

Érdekes, hogy ezzel szemben a méhészeken rendszerint olyan fokú hozzászokás alakul ki, hogy az ismétlődő csípések már alig okoznak számukra tüneteket. A méhcsípéskor a méh fullánkja beszakad, mert a végén visszahajló horgocskák vannak, viszont a darázscsípés helyén nem találunk fullánkot. A fullánkkal együtt a méreg is bejut a bőrbe, amelynek hatására nagyon gyorsan heves fájdalom és vörös duzzanat jelentkezik. Ezt a méreganyagot más körülmények között, orvosilag ellenőrzötten a reuma kezelésére is alkalmazzák.
Ha valakit megcsíp a méh legelső teendő a fullánk azonnali kihúzása, ám a bőrbe jutott mérget visszaszívni már nem lehet. A fájdalmas duzzanatot hideg borogatással próbáljuk meg csökkenteni. Jó hatású lehet a szalmiákszeszes bedörzsölés, csökkenti a feszülő érzést a hintőporozás. Az érzékenyeknél gyógyszerre is szükség lehet, így ők azonnal forduljanak orvoshoz. Feltétlenül orvosi beavatkozásra van szükség akkor is, ha valakit méhraj támadott meg, vagy egyszerre több csípés ért.