Megelőzhető-e a 2-es típusú cukorbetegség?

2014.04.25. - Írta: prof. Dr. Halmos Tamás

Megelőzhető-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A cukorbetegség, annak is a sokkal gyakoribb formája, a régebben nem inzulin-függőnek, ma 2-es típusúnak nevezett betegség előfordulási gyakorisága rohamosan növekszik világszerte, így hazánkban is.

Ebben legfontosabb kóroki tényező az elhízás. Sajnos hazánkban is szaporodnak az elhízottak, különböző becslések alapján a felnőtt lakosságban az elhízottak aránya mindkét nemben meghaladja a 30%-ot. (Szomorú, hogy az elhízás és sajnos a 2-es típusú cukorbetegség, egyre gyakrabban fordul elő gyermekek és serdülők között is, aminek oka szintén a túlsúly, kevés mozgás, egészségtelen táplálkozás).

Ez a cukorbetegség forma, mely elsősorban a közép, ill. idősebb életkorúak között fordul elő, becslések szerint eléri, ill. meghaladja a 10%-ot, legalábbis a 60 éves életkor felettiekben. Sajnos a betegeknek a felét nem ismerjük, aminek oka, hogy a 2-es típusú cukorbetegség alattomos kórforma, sokáig nem ad semmilyen tünetet, ugyanakkor amerikai vizsgálatok alapján a kórisme pillanatában már minden második betegnek valamilyen szövődménye fennáll. Így pl. minden ötödik „frissen felfedezett” betegnek már szemfenéki szövődménye van. A diabétesz jóformán valamennyi szervünket megbetegítheti, így a veséket, szívet és érrendszert, az idegrendszert, a bőrt, a szájüreget, stb. Nagyon fontos lenne tehát, hogy e betegeket időben, betegségük kezdetén, leginkább még csak a veszélyeztetettség állapotában az un. prédiabétesz időszakában fedezzük fel, mert a közbeavatkozás annál eredményesebb.
Az időben történő felismerést az un. célzott szűrés segítségével lehet elérni, amikor is az egészségügyi hálózat a cukorbajra hajlamos egyéneket, ha szükséges cukoroldat elfogyasztása segítségével „szűri” meg. Hazánkban is megindult ilyen országos szűrővizsgálat, részeredményei már ismeretesek (FINDRISK). A veszélyeztetett egyéneket kérdőív segítségével lehet kiemelni, amiben a testsúly, az öröklési hajlam, terhesség során kialakult cukorbaj, a magas vérnyomás, zsír anyagcserezavar, megelőzően nagy súlyú magzat születése, stb. szerepel.

Bár ennek a kórformának jelentős a genetikai (örökléses) háttere, az ártó környezeti tényezők, mint az elhízás, a kevés mozgás, az egészségtelen táplálkozás nagymértékben elősegíti a diabétesz megjelenését. Finn kutatók néhány éve kimutatták, hogy rendszeres intenzív testmozgás, kalória, zsírszegény, cukormentes étrend, jelentős testsúlycsökkenés, 57%-al csökkenti a cukorbetegség kialakulását arra hajlamos egyénekben. Érdemes tehát a célzott szűrési programokban részt venni, mert minél korábbi stádiumban van a cukorbetegség, annál eredményesebb lehet a közbeavatkozás. Hazánkban jelenleg gyógyszeres prevenció nem megengedett, jóllehet az Egyesült Államokban és más országokban bizonyos gyógyszerekkel szintén kedvező eredményeket értek el a diabétesz kialakulásának megakadályozásában.

Általános az a vélemény, hogy a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása időben történő közbeavatkozással megakadályozható, vagy késleltethető és ez által reméljük, hogy a cukorbajjal gyakran együtt járó súlyos szív-és érrendszeri betegségek fellépése is visszaszorítható.