Mellrák-szűrés anyatejből

- Írta: DÁ

Mellrák-szűrés anyatejből

Egy kutatás eredményei szerint a jövőben nem feltétlenül lesz szükség mammográfiai vizsgálatra ahhoz, hogy az orvosok időben felismerjék az emlőrákos elváltozásokat, ugyanis az anyatejben található sejtek is megbízható információkkal szolgálnak a daganatos megbetegedésről.

A Massachusetts-i Egyetem kutatói szerint a jövőben az anyatej tartalmazta epiteliális (szöveti) sejtjeinek vizsgálata révén korábban felismerhető lehet majd az emlőrák. Ez különösen a fiatalabb korú nők körében javíthatja jelentősen a gyógyulási esélyeket, akik még nem járnak rendszeresen szűrővizsgálatra. Az anyatej-vizsgálat segítségével ráadásul a hagyományos tesztek szempontjából bonyolultabban vizsgálható szakaszokban, így a terhesség és a szoptatás ideje alatt is egyszerűbben lehetne megállapítani, ki veszélyeztetett. Az így vett minta jóval több sejtet is rejt, mint amennyi az egyéb módszerekkel vizsgálható.

A vonatkozó tanulmányban a kutatók mintegy 250 mellbiopszián átesett nő anyatejéből vettek mintákat. A tudósok ezután rákos sejtekből származó DNS-t tanulmányoztak, három génben keresve bizonyos specifikus elváltozásokat. Azon hölgyek körében, akiknél a biopszia az emlőrák korai jeleit mutatta, az egyik megvizsgált géntípust jelentős mértékben megváltoztatta a metiláció nevű folyamat, amelynek során a DNS-hez metilcsoportok kapcsolódnak: ezek egy meghatározott mintázatot alkotnak. E megváltozott géneknek nem volt nyoma azon nők anyatejében, akiknél alacsony kockázatú, nem rosszindulatú mellelváltozásokat tapasztaltak.

Noha a szóban forgó kutatás alapját kis minta képezte, a tudósok szerint arra mindenképpen elegendő volt, hogy megbizonyosodjanak róla: az anyatejben található sejtek vizsgálata információkkal szolgálhat az adott egyénre vonatkozó lehetséges emlőrák-kockázatról. A mostani vizsgálatokat továbbiak is követik majd. Az emlőrák megelőzésének kulcsa a metiláció korai felismerése lehet az érintett szövetekben, a folyamat ugyanis megfordítható.

Habár a hasonló vizsgálatok csak a jövőben válhatnak általánossá, elterjedésük jelentősen egyszerűsítheti majd a kockázatok korai felismerését. Csupán kis mennyiségű mintára lesz szükség a terhesség késői szakaszában termelődő anyatejből (az úgynevezett kolosztrumból), és az orvosok egyértelműen meg tudják majd mondani a nőknek, milyen állapotban vannak az emlőik. A módszer nemcsak egyszerű, de olcsó és alapos is egyben.