Mi a hepatitis?

2019.06.29. - Írta: Veress Pálma

Mi a hepatitis?

A hepatitis a máj gyulladásos állapota. Általában a vírusfertőzés okozza, de lehetnek más okai is, mint amilyen az autoimmun-, valamint a gyógyszerek, toxinok indukálta hepatitis. Az autoimmun hepatitis olyan betegség, amely akkor következik be, amikor a szervezet antitesteket termel a saját májszövet ellen.

A máj a has jobb felső részében helyezkedik el. Számos létfontosságú funkciót hajt végre, amelyek befolyásolják a szervezet anyagcseréjét, beleértve:

  • Epe termelés, amely elengedhetetlen az emésztéshez
  • A szervezetből származó toxinok szűrése
  • A bilirubin (a lebontott vörösvérsejtek származéka), a koleszterin, a hormonok és a gyógyszerek kiválasztódása.
  • A szénhidrátok, zsírok és fehérjék lebomlása.
  • Az enzimek aktiválását, amelyek az életfunkciókhoz nélkülözhetetlen speciális fehérjék.
  • Glikogén (a cukor egy formája), ásványi anyagok és vitaminok tárolása (A, D, E és K)
  • Vérfehérjék, mint például az albumin szintézise.
  • Véralvadási faktorok szintézise.


A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) szerint kb. 4,4 millió amerikai él jelenleg krónikus hepatitis B és C fertőzéssel. Többen még azzal sincsenek tisztába, hogy hepatitisük van.

A kezelés lehetőségei attól függően változnak, hogy milyen típusú hepatitise van a betegnek. Meg lehet előzni bizonyos formáit immunizálással és megfelelő életmóddal.

A vírushepatitisek 5 formája a következő:  A, B, C, D, E.

Minden formát más-más vírus okozza.

A hepatitis A mindig akut, rövid lefolyású betegség, míg a hepatitis B, C és D valószínűleg folyamatos és krónikus. A hepatitis E általában akut, de különösen veszélyes lehet a terhes nőknél.

A hepatitis A, a Hepatitis A vírus (HAV-vírus) által okozott fertőzés. Az ilyen típusú hepatitis leggyakrabban egy már fertőzött személy ürülékével kontaminált élelmiszer vagy folyadék fogyasztásával terjed tovább.

A hepatitis B fertőzés testnedvekkel, például vérrel, hüvelyváladékokkal vagy a hepatitis B vírust (HBV) tartalmazó spermával való érintkezés révén terjed. Az injekciós kábítószerek-használat, a fertőzött partnerrel való szexuális kapcsolat vagy a borotvák megosztása fertőzött személlyel növeli a hepatitis B fertőzés esélyét.

A CDC becslése szerint 1,2 millió ember az Egyesült Államokban és 350 millió ember a világszerte él ezzel a krónikus betegséggel.

A hepatitis C-t a hepatitisz C vírus (HCV) okozza. A hepatitis C a fertőzött testnedvekkel való közvetlen érintkezés révén terjed, jellemzően injekciós kábítószer-használata és szexuális érintkezés révén. A HCV az Egyesült Államokban a leggyakoribb vér útján terjedő vírusfertőzés. Körülbelül 2,7-3,9 millió amerikai ember él a fertőzés krónikus formájával.

A hepatitis D-t delta hepatitisnek is nevezik, a hepatitis D súlyos májbetegség és a hepatitis D vírus (HDV) okozza. A HDV-t a fertőzött vérrel való közvetlen érintkezéssel terjed. A hepatitis D ritka formája a hepatitisnek, amely csak a hepatitis B fertőzéssel együtt jelentkezik. A hepatitis D vírus nem szaporodhat hepatitis B jelenléte nélkül. Nagyon ritka az előfordulása.

A hepatitisz E, a hepatitis E vírus (HEV) által okozott vízzel terjedő vírusos megbetegedés és elsősorban olyan területeken található, ahol rossz a szennyvízkezelés, és jellemzően a vízkészlet szennyeződését okozza. Ez a betegség nem gyakori az Egyesült Államokban. Azonban a hepatitis E esetekről számoltak be a Közel-Keleten, Ázsiában, Közép-Amerikában és Afrikában, a CDC megállapítása szerint.


A nem fertőző májgyulladás okai:


Alkohol és egyéb méreganyagok:

A túlzott alkoholfogyasztás májkárosodást és gyulladást okozhat. Ezt néha alkoholos hepatitisnek hívják. Az alkohol közvetlenül károsítja a máj sejtjeit. Idővel állandó károsodást okozhat, májkárosodáshoz és májzsugorodáshoz vezethet, illetve a máj megduzzadását és hegesedését eredményezi. A toxikus hepatitis egyéb okai közé tartoznak az egyes mérgezések, valamint a túlzott gyógyszerhasználat.

Autoimmun folyamat:

Egyes esetekben az immunrendszer idegenként azonosítja a májat, és elkezdi azt megtámadni. Ez gyulladást okoz, amely enyhétől a súlyosig terjedhet, gyakran gátolja a májműködést. Háromszor gyakoribb a nőknél, mint a férfiaknál.


A hepatitis gyakori tünetei


Ha krónikus hepatitisfertőzésben szenved, mint például a hepatitis B és C, akkor előfordulhat, hogy az elején nincsenek tünetei. A hepatitis B és C esetén a tünetek addig nem jelentkeznek, amíg a májban nem történik nagyobb károsodás. Az akut hepatitis jelei és tünetei: fáradtság, influenzaszerű tüneteket, sötét vizelet, sápadt széklet, hasi fájdalom, étvágytalanság, megmagyarázhatatlan fogyás, sárgás bőr és szem.

A krónikus májgyulladás lassan fejlődik ki, így ezek a tünetek nem elég feltűnőek lehetnek a betegség észlelésére.


Diagnózis:


A májgyulladás diagnosztizálásához először kezelőorvosa felveszi a kórtörténetét, hogy meghatározza a fertőző vagy nem fertőző májgyulladás esetleges kockázati tényezőit.
A fizikális vizsgálat során a kezelőorvos a hasfalra nyomást fejt ki, hogy lássa, van-e fájdalom a máj környékén, illetve hogy a máj megnagyobbodott-e. Ha a bőr vagy a szem sárgás az orvos egyből következtethet a gyulladást érintően.

A májfunkciós tesztek vérmintákat használnak annak meghatározására, hogy mennyire hatékony a máj működése. Ezeknek a vizsgálatoknak a normálistól eltérő eredményei lehetnek az első jelek, hogy probléma merül fel, különösen akkor, ha nem mutatnak jelet a májbetegség fizikai vizsgálatakor. A magas májenzimszintek azt jelzik, hogy a máj nem normálisan működik vagy sérült.

Ha a májfunkciós vizsgálatok abnormálisak az orvos valószínűleg további vérvizsgálatokat fog kérni a probléma forrásának felderítésére. Ezek a vizsgálatok ellenőrizhetik a hepatitist okozó vírusokat. Használhatók autoimmun hepatitisben jellemző antitestek azonosítására.

A máj biopszia egy kis beavatkozást érintő eljárás, amely azt jelenti, hogy az orvos májból mintát vesz. Tűvel lehet elvégezni, és nem igényel műtétet a vizsgálat. Általában ultrahangot használnak orvosok a szervek pontos lokalizálása érdekében a biopszia minta vételénél.


Kezelés és gyógyítás


A kezelés módját meghatározza, hogy milyen típusú hepatitis van jelen, és hogy a fertőzés akut vagy krónikus.

A hepatitis A általában nem igényel kezelést, mert rövid lefolyású betegség. Kellemetlen tünetek esetén fekvés ajánlott. Ha hányás vagy hasmenés tapasztalható, kövesse a táplálkozásra és folyadékpótlásra vonatkozó orvosi utasításokat. 12 és 18 hónapos kor között vakcina biztosítható a fertőzés megelőzésének érdekében. Ez két oltásból álló sorozat. Felnőttek számára is elérhető és kombinálható a B vakcinával.

Az akut hepatitis B nem igényel különleges kezelést. A krónikus hepatitis B vírusellenes gyógyszerekkel kell kezelni. Ez a formája költséges lehet, mivel több hónapig vagy évig kell folytatni. A krónikus hepatitis B kezelésére rendszeres orvosi értékelésre és ellenőrzésre van szükség annak megállapítására, hogy a vírus reagál-e a kezelésre. A hepatitis B vakcinával megelőzhető. A CDC a hepatitis B vakcinázást ajánlja minden újszülöttnek. A három vakcina sorozata jellemzően a gyermekkori első hat hónapban fejeződik be. Az oltóanyagot minden egészségügyi és orvosi személyzet számára is ajánlott.

A vírusellenes gyógyszereket a hepatitis C akut és krónikus formáinak kezelésére is alkalmazzák. A krónikus hepatitis C-ben szenvedő emberek tipikusan antivirális gyógyszeres terápiák kombinációjával kezelhetőek. Szükség lehet további vizsgálatra is, hogy meghatározzák a kezelés legjobb formáját. A krónikus hepatitis C következtében cirrhosis (a máj hegesedése) vagy a májbetegség kialakulása is jelentkezhet, és szükség lehet akár máj transzplantációra is.
Jelenleg nem létezik vakcina a hepatitis C ellen.

Jelenleg nincs gyógyszer a hepatitis D kezelésére. A hepatitis B oltás esetén megelőzhető a D kiújulása, hiszen ennek a vírusnak a kifejlődéséhez nélkülözhetetlen a B vírus jelenléte.

Jelenleg a hepatitis E kezelésére egyetlen specifikus gyógykezelés sem áll rendelkezésre. Mivel a fertőzés gyakran akut, általában önmagában megoldódik. Az ilyen típusú fertőzésben szenvedőknek gyakran javasolják, a pihenést, sok folyadék fogyasztását, elegendő tápanyag bevitelét és az alkohol kerülését.

Autoimmun hepatitis A kortikoszteroidok, mint a prednizon vagy a budezonid, rendkívül fontosak az autoimmun hepatitis korai kezelésében. Hatékonyak az ilyen betegségben szenvedők mintegy 80 százalékában.


Megelőzés


A vakcinák és a jó higiéniai kulcsfontosságú tényezői a hepatitis A és E fertőzés megelőzésének. Ha egy fejlődő országba utazunk kerüljük a következőket: helyi ivóvíz, jég, alulsütött húsok.
A hepatitis B, C, D, esetén kerüljük a közös tűhasználatot, borotvát, fogkefehasználatot, és ne érintkezzünk mások vérével.

A Hepatitis B és C szexuális aktus és intim szexuális kapcsolat révén is megszerezhető. A biztonságos szex gyakorlása, az óvszer és a fogászatban a kofferdam használatával csökkenthető a fertőzés kockázata.


Forrás: healthline.com