Mi a lázgörcs?

2010.09.29.

Mi a lázgörcs?

Kisgyerekeknél a görcsrohamot általában az okozza, hogy valamilyen betegség kez­detén hirtelen megemelkedik a test­hőmér­sékletük. A hirtelen jött láz megzavarja a még viszonylag éretlen agy működését. Az agy „értelmetlen üzeneteket” küld az ide­ge­ken keresztül az izmoknak, mire azok össze­húzódnak, megfeszülnek. A láz­görcs­re való hajlam egyes családokban örök­lőd­het. Az első epizód általában 2-3 éves korban jelentkezik. Ha már volt rohama a gyereknek, bármikor megismétlődhet, ahányszor csak magas láza van. Iskolás korára azonban általában kinövi ezt a hajlamát.

 

Mi­ről is­mer­jük fel a görcs­ro­ha­mot?


Nehéz előre megjósolni a bajt. Lehet, hogy a gyerek éppen békésen játszik, és akkor lép fel a roham. Az esetek jó részében azonban lehet tudni róla, hogy éppen nincs jól, ezért ágyban van, ott tör rá a roham. Ha alvás közben megy fel a gyerek láza, álmában érheti a görcsroham.
A „tipikus” lázgörcsben a gyerek teste hirtelen megmerevedik, aztán testének, karjának, lábának izmai összehúzódnak, ellazulnak, majd újra összehúzódnak. Ettől rángatózik és remeg. A görcs kiterjedhet az egész testére, de korlátozódhat a végtagjaira is. Ha az arcára is kiterjed, grimaszolni fog, és csikorgatja a fogát. Az egész roham tíz-húsz másodperctől néhány percig tarthat. Akár rövid, akár hosszú a roham, a szülő számára egy örökkévalóság. A görcsrohamok nem veszélyesek. Akármilyen szörnyű is a látvány, a gyerek nem hal bele.

Ten­ni­va­lók

  • Ne hagyjuk egyedül a gyereket: leeshet, vagy legurulhat az ágyról, hányhat és belefulladhat a hányadékba. Megrémülhet, amikor magához tér a „rohamból”.
  • Ha nem a padlón fekszik, tegyük le, az oldalára fektetve, hogy a hányadék kifolyjon a szájából. A végtagjait azonban ne fogjuk le: kificamíthatjuk őket.
  • Ne próbáljuk szétfeszíteni a száját, gondolván, hogy átharaphatja a nyelvét. Könnyen kitörhetnénk ezzel a fogát, vagy megsérthetnénk az állkapcsát.
  • Ne feledjük, hogy míg a roham tart, a gyerek nincs eszméleténél. Utána valószínűleg azonnal mély álomba zuhan. Ha azonban felébred, szüksége lesz a szülők megnyugtató szavaira. A rohamra nem fog emlékezni.
  • Ha már békésen fekszik a gyerek, hívjunk hozzá orvost.
  • Míg az orvos megérkezik, kezdjük el hűteni a gyereket. Ne bajlódjunk a lázméréssel, nyugodtan feltételezhetjük, hogy a láza amúgy is jó magas volt, tehát el kell kezdeni „lehúzni”. Vegyük le a gyerekről a meleg ruhákat, takarókat; esetleg nyissunk ablakot, és legyezzük. Ne adjunk neki lázcsillapító tablettát, kúpot viszont igen. Lemoshatjuk a testét vizes szivaccsal.
  • Egy rohamtól a gyereknek még nem lesz semmi baja, ha azonban havonta kap egy rohamot, az nem tesz neki jót. Az orvos javaslatot fog tenni arra, hogyan csillapíthatjuk a gyerek lázát, ha beteg, és lehet, hogy ad valamilyen nyugtatót is, amit a betegség első jelére be kell adni neki. Miután felépült, valószínűleg ki kell vizsgálni a gyereket.